Volkswagen Beetle, otomobil dünyasına veda etti (VosVos tarihe karıştı...)

Volkswagen Beetle, otomobil dünyasına veda etti (VosVos tarihe karıştı...)
Yayınlanma Tarihi: 11.07.2019 11:50 | Değiştirme Tarihi: 11.07.2019 11:50

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'in (VW) ikonik modeli Beetle'ın üretimini durdurma kararı aldı.

Volkswagen'in Meksika'daki Puebla tesisinde üretilen orjinal Beetle'in modern versiyonu, daha önce planlandığı üzere bantlara veda etti. Beetle'dan boşalacak kapasitenin ise, Kuzey Amerika pazarı için geliştirilecek yeni bir SUV ile doldurulması hedefleniyor. Dünyanın en popüler otomobilleri arasında yer alan Volkswagen Beetle, ülkemizde de epey hayranı bulunan bir araç. Halk arasında ‘tosbağa’, ‘vosvos’ gibi isimleri olan bu modelin üretimi 80 yıldan fazla bir süre için devam etmişti. 

1938 yılında Nazi Almanya'sında üretilmeye başlanan Beetle, kısa sürede ülke çapında büyük beğeni kazandı ve yüksek satış rakamına ulaştı. VW’i esas üne kavuşturan ise Herbie filmi olmuştu. Daha sonra Beetle, özellikle hippi ve beat kuşağının adeta bayrak arabası haline gelmişti. 

Aracın ikinci neslinin üretimi 1998’de başlarken, 2012 yılında da ikinci ve son değişimle birlikte 3. nesil Beetle’lar yollara çıkmıştı. Meksika’nın Puebla kentinde bulunan fabrika, Latin Amerika pazarının en önemli otomobil üreticileri arasındaydı. Fabrilka artık Kuzey Amerika pazarı için SUV üretecek.