Viyana'da 6 ayrı noktada terör saldırısı: 3 kişi hayatını kaybetti, 15 yaralı

Fransa'daki bıçaklı terör saldırılarının ardından Avrupa bir şok daha yaşadı. Avusturya'nın başkenti Viyana'nın merkezinde 6 ayrı yerde terör saldırısı düzenlendi. Viyana polisi, Twitter'dan yaptığı açıklamada biri kadın, 3 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Saldırıda 15 kişi de yaralandı. Avusturya İçişleri Bakanı, polis tarafından vurulan saldırganın IŞİD sempatizanı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 03.11.2020 09:27
Değiştirme Tarihi: 03.11.2020 09:47
Viyana'da 6 ayrı noktada terör saldırısı: 3 kişi hayatını kaybetti, 15 yaralı

Önceki günlerde Fransa'da yaşanan terör saldırısıbir başka Avrupa ülkesi Avusturya'ya sıçradı. Koronavirüs nedeniyle karantinaya girilmesinden önceki son gecede ellerinde kalaşnikof silah bulunan teröristler, sokaklarda rastgele ateş açarak en az 3 kişiyi öldürdü. Polisle aralarında çatışma çıkan teröristlerden 1'inin öldürüldüğü iddia edilirken 3'ünün de gözaltına alındığı iddia ediliyor. Avusturya İçişleri Bakanı, polis tarafından vurulan saldırganın IŞİD sempatizanı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, düzenlendiği basın toplantısında terör saldırısına ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

Nehammer, Avusturya tarihinin zor günlerinden birinin yaşandığını vurgulayarak, "Ne yazık ki çok sayıda yaralı ve ölümüz var. Özel birimlerimizin özverili mücadelesi sonucunda bir saldırgan etkisiz hale getirildi. Şu anki son bilgilere göre bir saldırgan da kaçak durumunda." şeklinde konuştu. Vatandaşların çok zorunlu olmadığı müddetçe evlerinden çıkmaması uyarısını yineleyen Nehammer, saldırının yaşandığı birinci Viyana'dan uzak durulması gerektiğini belirterek, çocukların okullara gönderilmemesi çağrısında bulundu.

MACRON, BİRLİK BERABERLİK ÇAĞRISI YAPTI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırıları lanetleyerek, hem Fransızca hem de Almanca tweet attı ve "Viyana'daki saldırının ardından Avusturya halkının yaşadığı şoku ve üzüntüyü paylaşıyoruz" diyerek birlik beraberlik çağrısı yaptı.

Haber ile ilgili metin girin!.