Viral varyant nedir? Koronavirüste viral varyantın özellikleri neler?

Tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs salgınının mutasyona uğramasıyla birlikte farklı ülkelerde koronavirüs varyantlarına rastlanıldı. Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'de İngiltere'deki mutasyonlar dışında Güney Afrika varyantı ve Brezilya varyantı ile karşılaşıldığını açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından birçok kişi 'viral varyant ne demek?' Sorusunun yanıtını sorguladı. Peki, 

Yayınlanma Tarihi: 04.02.2021 10:49
Değiştirme Tarihi: 04.02.2021 10:49
Viral varyant nedir? Koronavirüste viral varyantın özellikleri neler?

Viral varyant nedir, ne anlama geliyor sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden konuyla alakalı araştırma yapmaya başladı. Koronavirüsün mutasyona uğraması sonucunda, virüsün farklı ülkelerde farklı varyantlarda ortaya çıktığı görüldü. Peki, viral varyant nedir? Koronavirüste viral varyantın özellikleri neler?

Viral varyant ne demek?

Bazı özellikleriyle grubundan ya da ana tipten sapmış herhangi bir şey; varyant olarak adlandırılır.Bir virüsün genetik kodunda meydana gelen çok küçük değişiklikler sonucu ortaya çıkan yeni türlerine viral varyant deniyor. Her genetik değişim bir dizi varyant anlamını taşır.Covid-19 vakaları dünyada artışını sürdürürken çok sayıda genetik mutasyon ve çoksayıda viral varyant ortaya çıktı. Uzmanlara göre, yeni varyantların ortaya çıkması ya da bunların değişmeye devam etmesi beklenmedik bir şey değil.

Koronavirüste yeni varyantların özellikleri

Cambridge Üniversitesi'nden Dr Ravindra Gupta, daha önce yapılan araştırmaların son varyantta da bulunan bir mutasyonun virüsü daha bulaştırıcı kıldığını belirtiyor.

İngiltere'de ortaya çıkan yeni varyantta virüs insan hücrelerine daha kolay tutunabiliyor.

Yüzde 70 daha hızlı yayılan ve 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 30-40 daha öldürücü olan tipin, aşılara karşı daha dirençli hale geldiğinden endişe ediliyor.

Aşılar üzerinde çalışan bilim insanları, geliştirdikleri formülün yeni varyantlar üzerinde de etkili olacağını düşünse de aşıların etkisini yitirme ihtimali üzerine de çalışılıyor.