Vedat Milor'dan kritik midye yorumu: Midye yiyeceğinize pil kemirin!

Parkinson, Alzheimer, beyin ve omurilik tümörleri gibi birçok nörolojik hastalığı beraberinde getiren ağır metal cıvanın en fazla dip balıkları ve midye, istiridye gibi kabuklu ürünlerde görülüyor. Denizlerdeki kirlilik seviyesiyle birlikte deniz ürünlerinde de ağır metal riski artarken, yemek eleştirmeni Vedat Milor da yaşadıklarını anlattı. Milor, “Midye yiyeceğinize pil kemirin” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 26.12.2020 14:43
Değiştirme Tarihi: 26.12.2020 14:43
Vedat Milor'dan kritik midye yorumu: Midye yiyeceğinize pil kemirin!

Cıva tehlikesi  için uzmanlar uyarılarda bulunurken, 2007 yılında cıva zehirlenmesi geçiren ünlü gurme Vedat Milor da yaşadıklarını anlattı. Tenis oynarken kendinde yavaşlama, ayaklarında karıncalanma ve dengesizlik hissettiğini belirten Milor, yaşadığı süreci şu sözlerle dile getirdi.

"AĞIR METAL TESTİ YAPTIRDIM CIVA VE ARSENİK ÇIKTI"

"Zamanında iyi tenis oynardım ama birden koşarken yalpalamaya başladım. Bir yavaşlık ve dengesizlik söz konusuydu. Ayak parmaklarımda garip hisler belirmeye başladı. Durup dururken acıyordu, katılaşıyordu, kaşınıyordu ve karıncalanıyordu. Kendi doktorum önce şeker hastalığından şüphelendi, onun testi yapıldı ama bir şey çıkmadı. Nörologa göründüm ve ağır metal testi yaptırdım. Cıva ve arsenik çıktı.

Cıvanın denizden, arsenikin ise pestisitlerden, meyve ve sebzelerden geldiğini ifade eden Milor, "Cıva özellikle bağışıklık sistemini etkiliyor ve belli bir eşiği geçince beyni de etkiliyor. Napolyon'un cıva zehirlenmesinden öldüğü söylenir. Özellikle midyede çok oluyor" diye konuştu.

Etiketler: vedat milor - midye