Vatandaşlara çok önemli uyarı! Kırmızı ette ve kıymada bu hilelere dikkat

Yüzde yüz dana eti denilerek satılan kıyma ve sucuk ürünlerinde sakatat, kırmızı ete ise daha ağır basması için şırıngayla su enjekte ediliyor. Şoke eden açıklama Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak'tan geldi. Toprak, bu hilelere karşı vatandaşları 'dikkatli olun' diyerek uyardı. Önceki yasayla birlikte yüzde belirtilerek dana etinin içine kanatlı hayvan eti karıştırılabildiğini ifade eden Toprak, son yasayla birlikte eğer dana sucuğu yapılıyorsa bunun içinde dana eti harici  bir şey olmamasının gerektiğini söyledi. Maliyetin azalması için yüzde 100 dana eti yerine at eti, sakatat ve kanatlı at eti koyulduğunu söyleyen Toprak, bu ürünlerin taklit ve tağşiş olarak geçtiğini söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2020 09:51
Değiştirme Tarihi: 07.07.2020 09:51
Vatandaşlara çok önemli uyarı! Kırmızı ette ve kıymada bu hilelere dikkat

Vatandaşdaların bu tuzağa düşmemesi için bildikleri ve güvendikleri yerleredn alışveriş yapması konusunda öneride bulunan Uğur Toprak, ürünlerdeki etiketleri de okumanın önemli olduğunu söyledi şunları ekledi: Etiket üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın vermiş olduğu işletme kayıt ve onay numarasının olması gerekiyor. Numara yoksa Alo 174'ü arayıp, mutlaka bir ihbarda bulunmak gerekiyor.

Dana eti içine tavuk ve hindi konulabildiğini söyleyen Toprak, ürünlerde biz bozukluk yoksa sağlığa zarar vermediğini ifade etti.

İzmir Buca'da uzun yıllardır kasaplık yapan Ahmet Karakurt ise vatandaşlara, 'Mahalle kasaplarından alışveriş yapsınlar' tavsiyesinde bulundu ve şunları söyledi: Şu an sektörde insanlar ucuz et mal etmek için hilelere başvuruyor. Genelde dana kıymaya tavuk taşlığı ve sakatat karıştırılıyor. Biz iyi sınıf danaları keserek, müşterilere iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. Güven vermek çok önemli. Kalitesiz ürün derdinde olan kişiler de yok olmaya mahkumlar. Devamlı denetlemelere takılıyorlar. Vatandaşımız mahalle kasaplarından, güvendikleri yerlerden alışveriş yapmalı. Gel geç, ayak altı ürün satan kişilerden et almasınlar