Van Valisi Bilmez'den koronavirüs açıklaması! 'Ciddi bir artış var...'

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, koronavirüs salgını döneminde şu günlerde vaka sayısında ciddi bir artış olmadığını fakat yoğun bakım servislerinde ciddi bir artış olduğunu belirtti. Yoğun bakım servislerinde çok sayıda yaşlı olduğunu belirten Vali Bilmez, "Yaşlılarımızı daha çok korumalıyız" açıklamasında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 06.08.2020 18:27
Değiştirme Tarihi: 06.08.2020 18:27
Van Valisi Bilmez'den koronavirüs açıklaması! 'Ciddi bir artış var...'

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ederken, bir yandan şehirlerde denetimler yapılmaya başlandı. Birçok dükkan, iş yeri ve sokakların denetimini yapan ekipler, sosyal mesafeye karşı uyarılarda bulunmaya devam etti. Van Valisi Bilmez ise denetim öncesinde açıklamalarda bulundu ve vaka sayısında ciddi bir artış olmadığını belirtti. Fakat yoğun bakım servislerinde çoğunlukla yaşlı hastaların yer almasıyla alakalı konuşan Vali Bilmez, "Yoğun bakım servisimizde ciddi bir artış var. Bunların sebebi ise şu anda hastanelerde yatan hastalarımızın büyük bir kısmı yaşlılardan oluşması. Onun için yaşlılarımızı daha çok korumalıyız." ifadelerinde bulundu.

"VAN OLARAK ÇOĞUNLUKLA TEDBİRLERE UYDUK"

Denetim öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Van Valisi Bilmez, pandemi konusunda tedbirlere uyulması hususunda farkındalık oluşturmak amacıyla vatandaşı bilinçli davranmaya teşvik ettiklerini belirtti. Vali Bilmez, “Şu an gün boyu vatandaşlarımıza maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda daha duyarlı olmaları hususunda uyarmaya çalışıyorlar. İnsanları bu konuda bilinçli olmaya teşvik edeceğiz. Aynı zamanda trafik ekiplerimiz hem sürücüleri hem de yolcuları pandemi konusunda uyarmakta. Biz Van olarak çoğunlukla tedbirlere uyduk” dedi.

"YOĞUN BAKIMDA YATAN HASTALARIMIZIN BÜYÜK BİR KISMI 65 YAŞ ÜSTÜ"

Son dönemde vatandaşın rehavete kapılması nedeniyle yoğun bakımda 65 yaş üstü vatandaşların tedavi gördüğünü ifade eden Bilmez, “Son dönemde rehavet çöktü. Onun için hep birlikte eskisi gibi olmaya çalışacağız. Şu an yoğun bakımda yatan hastalarımızın büyük bir kısmı 65 yaş üstü. Aile büyüklerimizin sağlığı için gençlerimizin de bu tedbirlere ciddi anlamda riayet etmesi lazım. Yarınlarımızın olması için bugün yetkililerin aldığı tedbirlere uymaya çalışmalıyız. Birbirimizi uyarmalıyız. Aile içinde de sosyal mesafeye mutlaka uymalıyız" diye konuştu.

"VAKA SAYILARIMIZDA CİDDİ BİR ARTIŞ YOK"

Vaka sayısında ciddi bir artış olmadığının altını çizen Bilmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama yoğun bakım servisimizde ciddi bir artış var. Bunların sebebi ise şu anda hastanelerde yatan hastalarımızın büyük bir kısmı yaşlılardan oluşması. Onun için yaşlılarımızı daha çok korumalıyız. Hastanelerimizde herhangi bir sıkıntımız yok. Üniversite, Bölge ve Erciş hastaneleri ahenk içinde çalışmaktadır.”

İhtiyaç oldukça yeni servislerin açılacağını söyleyen Vali Bilmez, “Biz bundan sonra yeni şüphelilerin 112 ambulanslarıyla aldıracağız. Testleri yapıldıktan sonra tekrar geri evlerine bırakılacak. Şüphelilerin direk hastaneye gitmeleri yerine 112’yi aramaları yeterlidir. Hastaların doktor kararı dışında çıkmaları yasaklandı. Evdeki hastaları evde tutmamızın sebebi hastanelerimizde yer olmadığından değil, hastanemizin rutin işlevine devamını engellememek adına aldığımız önlemdir” şeklinde konuştu.