Van Gölü'nde batan teknenin yeri tespit edildi! Batan teknedeki göçmenlerin cansız bedenleri çıkartılıyor!

Van Gölü'nde batan teknenin yerini tespit etmek için 11 gündür süren arama kurtarma çalışmaları bugün teknenin bulunması ile sona erdi. 27 Haziran Cumartesi günü batan ve akabinde başlayan arama çalışmaları sonunda 106,5 metre derinde olduğu saptanan teknenin içinde 60 göçmenin olduğu bildirilirken; tekne içindeki cansız bedenlerin çıkartılması için başlatılan çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Yayınlanma Tarihi: 08.07.2020 16:18
Değiştirme Tarihi: 08.07.2020 16:25
Van Gölü'nde batan teknenin yeri tespit edildi! Batan teknedeki göçmenlerin cansız bedenleri çıkartılıyor!

27 Haziran Cumartesi günü Van’ın Gevaş ilçesinde kendi tekneleriyle Van Gölü’ne açılan Sedat  Akbaş ve Medeni Akbaş için gün sonunda 22.00  kayıp ihbarı yapıldı. Alabora olan tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş, ihbarın ışığında Van'ın Tuşba ilçesinde bulunarak 28 Haziran günü saat 23.00 sularında jandarmaya teslim edildi.

Batan tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş’ın anlattıkları doğrultusunda, Sedat Akbaş ile yaklaşık 60 kaçak göçmenin bulunduğu teknenin battığı bölgede ekipler arama çalışmalarına başladı. 11 gün süren arama çalışmalarının sonunda, şu an için cansız bedenleri bulunan 13 kişinin yabancı uyruklu olduğu bildirildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yapılan aramaların sonucunda batan teknenin yeri bugün tespit edildi.

Van Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklama ise, tekne ve cenazelerin çıkartılması için gerekli çalışmaların başlatıldığı duyurulurken; teknenin, Çarpanak Adası açıklarında, 106,5 metre derinlikte olduğu açıklandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

11 gündür havadan, karadan, göl yüzeyinden ve su altından sürdürülen arama tarama çalışmalarına Jandarma Asayiş Bot timlerinin Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen 6 kişilik Sualtı Arama timi katılırken; Deniz Kuvvetleri’nden gelen ekip de Yatay Sonar ve 4 adet ROW cihazıyla teknenin yerini tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyordu.

Teknenin yer tespiti ile birlikte sonlanan arama çalışmaları, yerini cenazelerin çıkartılmasına bıraktı.