Van'da koronavirüs ihmalkarlığı! Virüs evlerden bulaşıyor...

Van'da koronavirüs teşhislerinin artmasıyla birlikte vatandaşlar paniğe kapıldı. Van Valisi Emin Bilmez, Van'da bir anda yeniden artmaya başlayan vakalarla ilgili açıklamada bulundu. Vali Emin Bilmez, "Van’da ‘bulaş’ sokakta değil, evde oluyor. Çekirdek ailelerde en az 15-20 kardeş var." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 29.05.2020 09:36
Değiştirme Tarihi: 29.05.2020 09:36
Van'da koronavirüs ihmalkarlığı! Virüs evlerden bulaşıyor...

Van'da yeniden artışa geçen koronavirüs vakalarının ardından vatandaşlar paniğe kapılmaya başladı. Hürriyet'in özel haberine göre, Van Valisi Emin Bilmez, Van'da yaşananları anlattı. Emin Bilmez, “Van’da ‘bulaş’ sokakta değil, evde oluyor. Çekirdek ailelerde en az 15-20 kardeş var. Bir de çoluk çocuk bir araya gelince insan sayısı 3-4 katına çıkıyor. Biri pozitifse, tüm aileye yayılıyor.” açıklamasında bulundu.

480 VAKA, 18 BİN KARANTİNA

Van’da şu anda 480 koronavirüs vakası var. Tespitlere göre bunların yarısından çoğu, cenazeler sonrası yapılan taziye ziyaretleri sonunda oluştu. Bugüne kadar 66 bin kişi karantinaya alındı, halihazırda ise 18 bin kişi karantina altında. Bütün bunlara rağmen Van’dan her hafta ilginç bir korona vakası haberi medyaya yansımaya devam ediyor. Peki Van’da neler oluyor? Şehir insanı korona günlerinde neden kurallara uymuyor, bu ilginç vakalar ortaya çıkıyor. Bu soruları sormak, durumu anlayabilmek için Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’i telefonla aradık. Kentin belediye başkanlığı görevini de yürüten Bilmez, özellikle korona günlerinde, 18-20 saatini şehrin sorunlarıyla uğraşarak geçiren bir bürokrat.

3 MUHTARA SORUŞTURMA

Van'da şehir dışından gelenleri ve vakaları bildirmediği için 3 muhtar hakkında soruşturma başlatıldı. Van Valiliği “ilginç” vakaları basın aracılığıyla duyurmaya başladı. Bunun olumlu sonuçları da oldu. Bir vatandaş İstanbul’dan gelen yeğenin bulunduğu otobüsü ihbar etti. O otobüste 7 vaka tespit edildi.