VakıfBank’tan imalatçı ve ihracatçıya büyük destek

Müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerle sektörüne öncülük eden VakıfBank, Türkiye  ekonomisine sağladığı katkılara ‘işletmelerimiz de ülkemiz de zaman kaybetmesin’ anlayışıyla  bir yenisini daha ekledi. Üretim ve yatırım ortamını desteklemeyi ve istihdama katkı sağlamayı  amaçlayan VakıfBank, imalat, ihracat ve ithal ikame amaçlı ürün üretmek amacıyla yatırım yapacak olan firmalar başta olmak üzere stratejik öneme sahip sektörlerde faaliyet gösteren  firmalara yönelik yeni bir kredi paketi oluşturdu.

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 15:16
Değiştirme Tarihi: 22.01.2021 15:16
VakıfBank’tan imalatçı ve ihracatçıya büyük destek

Sektörde bir ilk olarak, ‘TCMB politika faiz oranına endeksli’ şekilde kullandırılacak ‘Çıpa Kredisi’ faiz oranı, TCMB politika faiz oranına bağlı olarak aşağı yönlü değişecek. Ayrıca kredi  vadesi boyunca yukarı yönlü bir faiz artışı da yapılmayacak. 

Gerek pandemi sürecinde devreye aldığı ürün ve hizmetlerle gerekse yurtdışından sağladığı  kaynaklarla adından söz ettiren VakıfBank, 2021 yılına da hızlı başladı. VakıfBank, yerli üretimi  desteklemek ve istihdamı korumak amacıyla başta imalat sanayiinde faaliyet gösteren firmalar ile  ihracatçı firmalara yönelik olmak üzere yeni bir kredi paketini kullanıma sunuyor. 

VakıfBank’ın yeni ürünü ile ilgili açıklamalarda bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar  Üstünsalih, “Bankamız, geçmişte olduğu gibi bugünde değer üreten her kesimin yanındadır.  Ülkesine inanan, yerli üretimden vazgeçmeyen, ihracat hedeflerine katkı sağlayan firmalarımız  bizler için özel bir önem taşıyor. Özellikle pandemi sürecinde üretime devam etmiş, tüm zorluklara  rağmen istihdamdan vazgeçmemiş işletmelerimizin her daim yanında olduk, olmaya da devam  edeceğiz. Bu yeni kredi paketimizle de imalatçılarımıza da ihracatçılarımıza da omuz vermeyi  amaçlıyoruz. Firmalarımız üretimlerine de yatırımlarına da faizlerin düşmesini bekleyerek ara  vermesin ülkemiz zaman kaybetmesin istiyoruz” dedi.


“Sektörde bir ilki gerçekleştiriyoruz” 

Üstünsalih, yeni kredi paketinin TCMB politika faizine endeksli olarak kullandırılacağını ve TCMB  politika faizi düştükçe, kredi faiz oranının da düşeceğini belirtti. Üstünsalih, kredinin bu yönüyle  sektörde bir ilk olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Başta İmalatçı ve ihracatçı firmalarımız olmak üzere işletmelerin kullanımına sunacağımız yeni  kredi paketimiz, 2 milyar dolar ve 25 milyar TL olmak üzere toplam 40 milyar TL büyüklüğünde  olacak. TCMB politika faizine endeksli kredimizin başlangıç faiz oranını yıllık yüzde 17,75 olarak  belirledik. Paketimiz 12 aydan başlayarak 72 aya kadar vadeler içermekle birlikte firmalarımızın  ihtiyaçları ve nakit akışına göre 1 yıla kadar ödemesiz dönem uygulanabilecek Yine Bankamız  tarafından sektörde bir ilk olarak gerçekleştirilen bu ürünümüzün hem firmalarımız için hem de  ülkemiz ekonomisi adına hayırlı olmasını diliyorum.”

Etiketler: vakıfbank