Vaka sayısında İstanbul'u ikiye katlayan Ankara'da özel çalışma başlatıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Bilim Kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ankara ile ilgili sözleri, gözlerin Başkent'e çevrilmesine neden olmuştu. Bakan Fahrettin Koca'nın, “Ankara vaka sayısında İstanbul’u ikiye katladı. En önemli nedeni düğün, nişan ve sünnet törenleri” sözleri sonrası Ankara özelinde ayrı bir çalışma başlatıldığı kaydedildi.

Yayınlanma Tarihi: 05.09.2020 09:23
Değiştirme Tarihi: 05.09.2020 09:23
Vaka sayısında İstanbul'u ikiye katlayan Ankara'da özel çalışma başlatıldı

Hürriyet Gazetesi'nden Meltem Özgenç'in haberine göre, Ankara'nın koronavirüs vaka artışında İstanbul'u ikiye katladığı bilgisi, tüm gözleri Başkent'e çevirmişti.

Bilim Kuurlu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, vaka sayılarının arttığı Ankara'da özel bir çalışma yapılacağını açıkladı. 

Ankara'nın son durumuyla ilgili konuşan Öztürk, vaka artışının neden yaşandığını öğrenmek için çalışma yapıldığını ifade etti. 

Öztürk'ün açıklamaları şu şekilde:

“Kontrolsüz kalabalıklar maalesef bugün Ankara’nın da vaka sayısını ciddi şekilde arttırdı. Ankara başka illerle de trafiği olan bir il. Vaka sayısını neyin tam olarak arttırdığı konusunda bir çalışma yapılıyor. Yakında ayrıntılı açıklama yapılacak. Ancak şunu belirtmek gerekir ki il düzeyindeki tedbirler yetersiz olursa, zorunlu olarak genel tedbire de başvurulacak. Tabii bu hükümetin bir kararı olacaktır.”

Koronavirüs vaka artışında İstanbul'u ikiye katlayan Ankara'nın durumuyla ilgili konuşan isimleredn biri de Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın oldu.

LEvent Akın, Ankara'nın farklı illerden insanları bir arada barındırdığını, bu kişilerin çevre illerdeki düğünlere katılıp şehre geri döndüklerini dile getirerek şunları söyledi: 

“Ankara çok farklı illerden insanları bir arada barındırıyor. Bu kişiler örneğin Çankırı, Çorum gibi memleketlerindeki düğünlere katılıp dönüyorlar. Ankara’da çalışanların neredeyse yüzde 90’ı kamuda. Tedbirsiz davranılıyorsa hastalığın çok insana bulaşmasına neden olmuş olabilirler.”

Ankara, 5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Türkiye’nin ikinci büyük şehri. Yaklaşık 414 bin Çorumlu, 369 bin Yozgatlı, 254 bin Çankırılı, 210 bin Kırşehirli, 204 bin Kırıkkaleli yaşıyor. Ankara daha birçok ilden vatandaşa da ev sahipliği yapıyor.

Etiketler: ankara - koronavirüs