Vaka sayıları neden artıyor? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan 3 yanlışı sıraladı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hürriyet Gazetesi'nden Hande Fırat'a konuştu. Son dönemde koronavirüs vakalarının normalin üzerinde gözlenmesiyle ilgili önemli açıklamalarad bulunan Mehmet Ceyhan, yapılan 3 yanlışı sıraladı. Mehmet Ceyhan'a göre bu 3 yanlış şu: belirti göstermeyen kişiler hastalığı yaydı, normalleşmenin etkisi hesaplanamadı ve "Virüs yaz aylarında ölür" safsatası yayıldı. İşte Mehmet Ceyhan'ın açıklamalarından öne çıkanlar...

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 10:31
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 10:31
Vaka sayıları neden artıyor? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan 3 yanlışı sıraladı

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme adımlarının atılmasının üzerinden 1 aya yakın süre geçti. Mart ve nisan aylarında pik dönemini yaşayan koronavirüs daha sonra 1000'li sayıların da altına düştü ancak son günlerde Covid-19'a yakalanan kişilerin sayısı bir hayli yüksek. Koronavirüs salgını sürecinde yaptığı açıklamalarda ve bilgilendirmelerle dikkat çeken isim haline gelen Mehmet Ceyhan, Hürriyet Gazetesi'nden Hande Fırat'a konuştu. 

Koronavirüste ikinci dalga tartışmalarına dair konuya değinen Mehmet Hoca, şu günlerde ikinci dalga diye bir şey olmadığını ve tüm ülkelerin halen birinci dalga ile mücadele ettiğini söyledi ve nedenini 'İspanyol Gribi' ile açıkladı. 

İkinci dalga teriminin İspanyol gribinde kullandıldığını söyleyen Mehmet Ceyhan, bu virüsün mayıs ayında başlayıp 2 ay sürerek sona erdiğini, bir süre sonra mutasyona uğrayıp daha ağır şekilde geri döndüğünü ifade etti ve koronavirüste tüm ülkelerin vaka sayısında 0'ı görmeleri gerektiğini ve bu 0'ı görene kadar bu virüsün birinci dalga olduğunu belirtti. 

Vaka sayılarındaki yükselişi, normalleşmeye bağlayan Mehmet Ceyhan, ekonomik, sosyal, toplumsal nedenlerle normalleşmenin mecbur olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan normalleşmedeki 3 yanlışı ise şöyle sıraladı.

1- Belirti göstermeyen kişiler: Hastalık belirtisi göstermeyenler tüm dünyada virüsü yaymaya devam ettiler.

2- Virüs yaz aylarında ölür ya da etkisi azalır: Bazı kişilerin bu düşüncede olması ve bunu dile getirmesi yanlıştı. Pandeminin mevsimi olmaz.

3- Normalleşmenin etkisi bilinmiyordu, hesap edilemedi.

Kaynak: Hürriyet