Vaka artışları mutasyonlu virüs yüzünden mi? Bilim Kurulu Üyesi'nden önemli açıklama

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, günlük vaka sayılarındaki artışla ilgili konuştu. Vaka sayılarının 5 binden 7 binlere çıkmasına mutasyonlu virüs etkili olmuş olabilir diyen İlhan, mutasyonlu virüsün ayrıntılı şekilde izlendiğini, virüsün Güney Afrika'dan mı yoksa İngiltere'den mi geldiğinin araştırılmasının yürütüldüğünü ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 30.01.2021 12:21
Değiştirme Tarihi: 30.01.2021 12:21
Vaka artışları mutasyonlu virüs yüzünden mi? Bilim Kurulu Üyesi'nden önemli açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada ülkemizde mutasyonlu virüse yakalanan kişi sayısının 128'e yükseldiğini, mutasyonlu virüsün 17 kentimizde görüldüğünü belirtmişti. 

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'de yayılmaya başlayan mutasyonlu virüse dair DHA'ya önemli açıklamalarda bulundu. İlhan, mutasyonlu virüsün Tokat'ta ve farklı illerde görüldüğünü, eğer bu virüs Tokat'ta görülüyorsa, İstanbul ve Ankara'da görülme ihtimalinin de yüksek olduğunu vurguladı.

Haber ile ilgili metin girin!.

'ÇOK DAHA DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKİYOR'

Mutant virüsün bulaşma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan İlhan, "Ocak ayı başında İngiltere'deki bilim insanları ile konuştuğumuzda ya da oranın Sağlık Bakanı'nın açıklamalarına baktığımızda bulaş ihtimalinin yüksek olduğunu, öldürücülüğün yüksek olmadığını söylemişlerdi. Bu yeni olduğu için biz de bilmiyoruz, o yüzden iyi takip etmek gerekiyor. Şu an ise, daha farklı bir açıklama içerisindeler. Diyorlar ki 'evet bulaştırıcılık fazla; ama vefatlarda da yüzde 30'a yakın artış söz konusu olabilir, yani öldürücülüğü de artabilir'. Eğer böyle olursa çok daha dikkatli olmamız gerekiyor" diye konuştu.

VAKA ARTIŞINDA MUTANT VİRÜS ETKİSİ

İlhan, vaka sayılarının son dönemde 5 binli rakamlara kadar düşmesinin ardından tekrar 7 binler seviyesine geldiğini hatırlatan İlhan, "Mutant virüsün ülkemizde olduğunu biliyoruz. Hatta bir hesap yapmak gerekirse, yüzde 30 artış olduğunu söyleyebiliriz; çünkü vaka sayılarımız 5 binden 7 binli rakamlara çıktı. Burada hem mutant virüs etkili olmuş olabilir hem de vatandaşların hafta sonu bir araya gelmesi, aşının başlamasıyla beraber rehavete kapılması, maske ve fiziksel mesafeye önem vermemesi etkili olmuş olabilir. Bu durum daha net bilinmediği için yapılacak tek şey korunmaya dikkat etmektir. Şu an mutant virüs Türkiye'de olduğuna göre, bulaştırıcılık ihtimalinin yüksek olduğu da kanıta dayalıysa vatandaşlar olarak bizim yapmamız gereken kurallara daha çok uymamız. Maskeyi daha çok takmamız, fiziksel mesafeye daha çok dikkat etmemiz, kapalı ortamlarda bir araya gelmekten çekinmemiz ve mutlaka bulunduğumuz ortamı havalandırmamız olmalıdır. Aksi takdirde bulaşın daha fazla olacağını, rakamların daha fazla yukarıya doğru gideceğini düşünmemiz gerekiyor" dedi.

(DHA)