Vaka artışları ardından merak ediliyordu... Bakan Soylu'dan son dakika sokağa çıkma yasağı açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün duyurusu yapılan ve Türkiye genelinde geniş çaplı olarak uygulanacak olan koronavirüs denetlemeleri kapsamında Ankara Mamak'ta bulunan bir semt pazarındaydı. Bakan Soylu burada gazetecilere son dakika açıklamalarında bulundu ve Sokağa çıkma yasağı olacak mı? sorusunu da yanıtladı. Bakan Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağına ilişkin 'Böyle bir şey söz konusu değil, gündemimizde de yok' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 06.08.2020 12:16
Değiştirme Tarihi: 06.08.2020 12:20
Vaka artışları ardından merak ediliyordu... Bakan Soylu'dan son dakika sokağa çıkma yasağı açıklaması

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Soylu milyonlarca kişinin merak ettiği konuyla ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Peki sokağa çıkma kısıtlaması yeniden gelecek mi? Kısıtlamalar yeniden yaşanacak mı? 

İşte Bakan Soylu'nun açıklamaları: 

Kurallarımız da aslında çok karmaşık değil. Maske, mesafe, temizlik. Pazar yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, düğünlerde, nişanlarda, toplu yaşam yerlerinde bunlara dikkat etmeliyiz.

Bu sadece devlet sorumluluğu değildir. Bu her bir bireyin, her birimizin sorumluluğudur.

Bu konuda kolluk kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamız çalışıyoruz.

Bir pazarcı 'seçmeyin' dediğiz aman ona çıkışmamak lazım. Bir polisimiz 'maskenizi takın' dediği zaman onu terslememek lazım.

Bu kendisi için değil, sağlık için hepimiz için bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Burada bugün yaklaşık 250 bin kişi denetime çıkmış durumda.

Avrupa'da dünyada bunun ikinci dalgasının geldiği değerlendirmesi var. Aynı durumla bizle karşılaşmayalım. Bundan 3 ay öncesiyle karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım. Burada da görev hepimiz düşmektedir.

Yazdan sonra da hem ekonominin, hem ülkemizin selamati açısından bize bu salgın korona mazeret üretmemeli.

Sağlık Bakanımızla oturduk, saatlerce değerlendirme yaptık. Yazdan sonra da hem ekonominin, hem ülkemizin selameti açısından bize bu salgın korona mazeret üretmemeli. Onun için hepimiz dikkat etmeliyiz. Evlerden çıkamadığımız günleri, yaşlılarımızın mahzunluklarını hep beraber yaşadık. Esnafımızın dükkanlarını kapatma zorunluluğunu hep beraber yaşadık. Yine aynı günlere dönmek büyük bir sorun teşkil eder.

Milletimize tekrar duyuruyorum. Taziye geleneğini çok uzun zamandır ayakta tutan, doğu ve güneydoğudaki vatandaşlarımıza tekrar sesleniyorum. Toplu taziyeleri bırakalım. Düğünlerde, nişanlarda dikkat edelim. Toplu taşımalarda dikkat edelim.

Belediyelerimize de büyük bir sorumluluk düşüyor. İdare tek bir parçadan oluşan bir yapı değildir.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

 (Sokağa çıkma kısıtlaması) Böyle bir şey söz konusu değil, gündemimizde de yok.