Uzmanlardan Bitcoin uyarısı! 20 bin dolara gerileyebilir

Kripto para birimi Bitcoin 64 bin dolardan, 29 bin dolara kadar geriledi. Analistler kripto paranın 20 bin dolar seviyesine düşebileceğini açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 09.06.2021 09:15
Değiştirme Tarihi: 09.06.2021 09:16
Uzmanlardan Bitcoin uyarısı! 20 bin dolara gerileyebilir

Dünyanın en büyük piyasa hacmine sahip kripto parası Bitcoin'de düşüşün devamı halinde Oanda Corp., Evercore ISI ve Tallbacken Capital Advisors LLC analistleri olumsuz görüş verdi.

ABD'NİN KARARLARI ETKİLİ OLUYOR

ABD hükümetinin kripto paralara ilişkin regülasyon ihtimali Bitcoin'de ana düşüşün öncüsü oldu. Bunun yanında kripto para piyasalarını speküle eden milyarder iş adamı Elon Musk'ın aldığı tavır da Bitcoin'in imajını zedelemeye başladı. Bitcoin Haziran ayında sadece 9 günde yüzde 10 değer kaybetti.

DEV KARLAR KAÇIRILIYOR

Retting açıklamasının devamında kripto varlık değerlerindeki artıştan elde edilen devasa karların IRS'ten kaçırıldığını, yılda 1 trilyon dolar civarında "vergi açığı" oluştuğunu tahmin ettiğini de belirtti.

AŞIRI REGÜLASYON UYARISI

ABD'nin SPK'sı olarak bilinen SEC'in üyelerinden Hester Peirce, kripto paralara yönelik atılacak aşırı adımların yatırımcıların cesaretini kıracağı uyarısında bulundu.

Pierce, ABD'li regülatör kuruluşların zorlayıcı tutumlarından endişe duyduğunu da belirtti.

BITCOIN OLUMSUZ HABERLERLE GERİLEDİ

Bitcoin fiyatı 31 bin 35 dolar seviyesine kadar düştü. Bitcoin şu sıralarda ise 32 bin 979 dolar seviyesinden işlem  görüyor.