Uzmanlara göre Euro 2020, delta varyantını yayıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 11 farklı ülkede düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (Euro 2020), koronavirüs delta varyantının daha fazla yayılmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 03.07.2021 17:10
Değiştirme Tarihi: 03.07.2021 17:10
Uzmanlara göre Euro 2020, delta varyantını yayıyor

Örgüte göre, geçen hafta Avrupa'da vaka sayıları yüzde 10 oranında arttı ve Euro 2020', delta varyantı için yeni bir "oyun alanına" dönüşebilir.Hindistan'da ortaya çıkan ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa'da da hızla yayılan delta varyantı, Avrupa Şampiyonası maçlarına izleyen taraftarlar arasında da yoğun şekilde görülmeye başlandı.Rusya'nın Saint Petersburg kentinde oynanan Belçika - Finlandiya grup eleme maçı sonrası, 300 Finlandiyalı taraftarın Covid testi pozitif çıktı.

İskoçya Milli Takımı maçlarını takip eden yaklaşık 2 bin taraftarda da koronavirüs enfeksiyonuna rastlandı.Geçen hafta Avrupa genelinde koronavirüs vakalarının sayısı yüzde 10 arttı. Bu gelişme, Dünya Sağlık Örgütü'nü endişelendiriyor. Örgütün Avrupa şubesi, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın "delta varyantı için bir oyun alanı" oluşturmasından korkuyor.WHO Avrupa Direktörü Hans Kluge, Belçika'da kamu yayıncısı VRT'ye yaptığı açıklamada, enfeksiyonların tribün ya da saha içinde fazla yaygın olmadığını belirterek, asıl sorunun otobüslerle toplu halde stadyuma giden taraftarlar ile maç sonrası düzenlenen kutlamalardan kaynaklandığını vurguladı.