Uzmanlar uyardı... Semptomları ve bulaş yolları aynı: Koronavirüsle şaşırtan benzerlik

Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Buğra Buyrukçu, koronavirüs ile mide gribindeki benzerliğe dikkat çekti. Koronavirüs gibi mide gribinin de temasla bulaştığını söyleyen Buyrukçu, bu hastalıkta da mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı ve yüksek ateşin görülen semptomlar arasında olduğunu ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 25.10.2020 14:00
Değiştirme Tarihi: 25.10.2020 14:00
Uzmanlar uyardı... Semptomları ve bulaş yolları aynı: Koronavirüsle şaşırtan benzerlik

Buğra Buyrukçu, mide gribiyle ilgili ayrıntıları DHA'ya anlattı. Mide gribinde önce bir bulantı yaşandığını söyleyen Buyrukçu, bununla birlikte şiddetli bir karın ağrısı oluştuğunu ve ardından da kusma yaşandığını belirtti. 

Buğra Buyrukçu ayrıca, 'Yüksek ateş seyrediyor ve hemen sonrasında ishal başlıyor. Bu başlangıç aşaması ve gelişim aşaması maalesef Covid-19 ile çok ciddi karışıyor. Çoğu zaman bu hastalara Covid-19 tedavisi uygulanıp, eve gönderiliyor. Özellikle sıvı kaybına bağlı olarak yaşlılarda ve çocuklarda çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu hastalıkta en önemli şey yoğun bulantı ve kusma ile beraberinde çok yoğun ishalin ortaya çıkması. Çok şiddetli vakalarda kanlı ishal de olabiliyor. Çok hızlı bu ishali toparlayacak bir müdahalede bulunmak gerekiyor. Bu hastalık 5 güne kadar devam ediyor. Bağışıklık sisteminin durumuna göre uzayabiliyor. Covid-19 ile ciddi şekilde örtüşen bir rahatsızlık. Sonrasında ishal yavaş yavaş geçmeye başlıyor. Burada bağışıklık sistemimiz ne kadar kuvvetli olursa ve ishal ile kusma sırasında ne kadar destek tedavi verebilirsek, o kadar hızlı bu rahatsızlığı yeniyoruz" dedi.

Bu hastalığın en önemli tedavisinin hijyen olduğunu söyleyen Buyrukçu, özellikle çocuklarda bu rahatsızlığın görüldüğünü vurguladı. 

Buyrukçu, tedavide bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gerektiğini belirterek, şunları söyledi:


"Bu kişiler de en büyük sıkıntı 'Covid oldum' diye hastaneye gidiyorlar. Mide gribi ya da Covid-19 tanısı konuluyor. Koronavirüs ilaçları tedavi etmediği için tablo daha kötü hale gelebiliyor. Bu nedenle mutlaka bir test yaptırarak bunun Covid-19 olup olmadığını ayırmamız gerekiyor. Nasıl olsa mide gribiyiz diye doktora gitmezseniz bu kez akciğer tutulumunun çok fazla olması ve buna bağlı acı bir tabloya kayabilir. Bazı hastalarda ikisi birden görülüyor. Bunlar çok ağır şekilde geçiriyorlar. İkisinin birden görüldüğü hastalarda ise en önemli tedavi bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi oluyor. Ama mutlaka test yaparak bu hastalıkları çok hızlı şekilde ayırıp, buna göre tedavi uygulamak gerekiyor."

'DAHA ÖNCE MİDE GRİBİNİ DUYMAMIŞTIM'
Ankara'da yaşayan ve bir süre önce Covid-19 şüphesiyle test yaptıran Ufuk Başar (50) da kendisine mide gribi tanısı konulduğunu söyledi. Baş ağrısı, yüksek ateş, kusma ve ishal şikayetleri nedeniyle rahatsızlığının koronavirüs olduğunu düşündüğünü belirten Başar, bu nedenle hastaneye giderek sürüntü testi yaptırdığını söyledi. Sonuçların negatif çıkmasının ardından rahatladığını söyleyen Başar, "Doktorlar bana mide gribi olduğumu söylediler. Daha önce mide gribini hiç duymamıştım. Çok fazla su içmemi söylediler. Atlattım hastalığı. Covid-19 ile benzerlikleri çok fazla. Direk koronavirüs oldum diye şüpheleniyorsunuz. Bu süreçte ailem de panik oldu. Herkes kendi odasında izole oldu" dedi.

(DHA)