Uzmanlar uyardı! "Koronavirüsü iyileştirdiği söylenen alternatif tedavilere inanmayın"

Son dönemde koronavirüsü iyileştirdiği iddia edilen alternatif tedavi seçenekleri duyulmaya başlandı. Ozon terapi, vitamin takviyesi bu seçeneklerin başını çekiyor. Peki uzmanlar bu tedavi yöntemleri için ne diyor? İşte yanıtı... 

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2020 09:12
Değiştirme Tarihi: 14.09.2020 09:12
Uzmanlar uyardı! 'Koronavirüsü iyileştirdiği söylenen alternatif tedavilere inanmayın'

Uzmanlar, koronavirüsü iyileştirdiği iddia edilen alternatif tedavi yöntemlerine inanılmaması gerektiğine vurgu yapıyor. Konuyla ilgili konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Haluk Eraksoy,  “Kovid-19’a yönelik ortaya atılan bir takım saçma alternatif tedavi yöntemleri halkımızın aklını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Vatandaşlarımız bilim dünyasının dışındaki söylemlere kulak asmasınlar. Literatürde, bilim dünyasında kabul görmeyen yöntemlere kimse rağbet etmemeli. Kovid-19’a yönelik tedavi amacıyla kullandığımız iki tür ilaç var. Birincisi antiviral ilaçlar, diğeri antienflamatuvar ve anti-sitokinler dediğimiz grup. İlk grup virüs etkilemeye yönelik ikinci grup iltihabı gidermeye ve vücudun virüse verdiği aşırı yanıtı baskılamaya yönelik ilaçlar. Işıkla, kabartma tozuyla, frekansla tedavi gibi safsataların hiçbir yararı olmayacağı gibi tedaviyi de sekteye uğratır. Bilimsel temeli ve kanıta dayalı olmayan yöntemler çözüm ve çare olamaz” açıklamasını yaptı. 

FİZİK PROFESÖRÜ NE DİYOR? 

Konuyla ilgili öneriler Tıp camiası dışından da geliyor. Fizik Profesörü Mehmet Şahin, "Dokulara ultra ses dalgaları veya elektromanyetik dalgalar uygulayarak virüs önlenebilir. Basit bir fiziksel yöntemi öneriyoruz. Bunlar iki gruba ayrılır. Ultrasonik ses dalgaları. Bu ultrason cihazları ile yapılabilir. İkincisi radyo dalgaları, özellikle bu yöntemde virüsün moleküler yapısı çıkarılıp, onun titreşim enerjileri veya elektronik enerjileri bulunursa, virüsü rezonansa getirecek uygun elektromanyetik dalga kullanılabilir (Tahminen bu elektromanyetik dalganın enerjisi 0.1-2.0 eV aralığında ya da daha uzun dalga boylu elektromanyetik dalga olmalıdır). Bu metodlardan biri virüsün bağ yapımını büyük oranda engelleyecektir” bilgilerini paylaştı. 

"BİLİMSEL OLMAYANDAN UZAK DURUN"

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü de, bazı ülkelerde geleneksel tedavilerin doktor kontrolünde uygulandığını belirterek, “Tıpta kanıtlanmamış şeyleri denemek doğru değil. Vatandaşın kapısını çalacağı yer; hastane ve doktorlardır. Ayrıca tek bir hasta ve tek bir tedavi yöntemi de söz konusu değil. Bilim Kurulu olarak bizim önerilerimiz bağlayıcı değil, tavsiye niteliğindedir. Hekimler kanıta dayalı olmayan tedaviyi uygulamaz; Kanıta ve rehberlere uygun seçenekleri değerlendirir. Bilimsel olmayan yöntemlerden uzak durulmalı” uyarılarında bulundu.

(Milliyet)