Uzmanlar, Karadeniz sahil yolundaki çatlaklar hakkında konuştu!

542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Sahil Yolu'nda oluşan çatlaklar korkuya neden oldu. Uzmanlar, kıyıya yakın deniz tabanından kum çekilmesi sonucu oluşan kıyı erozyonuyla yollarda çatlaklar oluştuğuna dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 29.06.2020 10:38
Değiştirme Tarihi: 29.06.2020 10:39
Uzmanlar, Karadeniz sahil yolundaki çatlaklar hakkında konuştu!

Karadeniz Bölgesi'ndeki 542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Sahil Yolu'nda çatlaklar oluştu. Söz konusu çatlaklar, Trabzon, Rize ve Artvin geçişlerinde görüldü. Çatlaklardan yağmur suyu sızarak yolun alt katmanlarına zarar vermemesi için karayolları, özel zift enjekte ederek asfalttaki boşlukları doldurdu. Uzmanlar, çatlaklar konusunda uyarılarda bulundu.   

Konuyla ilgili ilk açıklama Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Yüksek'ten geldi. Çatlakların nedenini, kıyıya yakın bölgelerden kum çekilmesi olduğuna bağlayan Prof. Dr. Yüksek, "100 metre açıktan çekilen kumun kıyıyla ne alakası var diyemeyiz. Zamanla, buradan çektiğimiz kumu doğa bir şekilde kendisi dolduracaktır. Yeterince kum bulamazsa bu sefer kıyıyı oymaya çalışacak ve zaman zaman yolların altını oyacaktır. Siz yolun üst yapısını ne kadar sağlam yaparsanız yapın, altı oyulduğu zaman çatlaklar ve zamanla kırıklar meydana gelecektir. Kosterlere kum çekme ruhsatı verilirken teknik analiz yapılması önemli. Nereden ne zaman, ne kadar ve nasıl malzeme alınacağını tespit etmek gerekiyor. Doğaya herhangi bir yerden müdahale ederseniz başka bir yerde olumsuz etki olarak karşınıza muhakkak çıkar. Deniz kendine yapılanı yanına koymaz" dedi. 

"KISMİ TEHLİKE OLUŞABİLİR"

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Eruz ise, erozyonla taşıyan, derelerden gelen ve dalgaların kayaları aşındırmasıyla oluşan kumların plajları oluşturduğunu ve derin denizlerin plaj kumlarını çekerek tabandaki boşlukları doldurduğunu söyleyerek, "Deniz ortamındaki kumun gemilerle yerinden alınması halinde, deniz kıyıdaki kumu çekecek. Denizin dibinde boşluk olması mümkün değil. O boşluklar mutlaka dalga ve akıntı etkisiyle doldurulacaktır. Eğer orada dengeyi iyi kullanmazsanız orada oluşan boşluğun karşılığında balçık şeklinde bir yapıysa heyelan şeklinde bir deniz dibi hareketi meydana gelebilir. Ciddi boşluklar yaratılırsa kıyıdan aşırı bir kum taşınımı olursa kısmi tehlike oluşabilir" bilgilerini paylaştı.  (DHA)