Uzmanlar, Alman aşısının Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini yanıtladı!

50 milyon doz Çin koronavirüs aşısı, kış döneminde Türkiye'ye gelecek. Öte yandan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan Alman BioNTech’in geliştirdiği aşının ise gelip gelmeyeceği merak ediliyor. 

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2020 09:49
Değiştirme Tarihi: 04.12.2020 09:49
Uzmanlar, Alman aşısının Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini yanıtladı!

Alman aşısının Türkiye'ye gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Konuyla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "BioNTech aşısı Türkiye’nin gündeminde değil. Pfizer’ın aşısının eksi 70 derece saklanması gerekiyor. ABD’de bile bu kadar fazla saklama ünitesi yok. Bizim bile Hacettepe Tıp Fakültesi olarak bünyemizde sadece iki adet 150’şer kutu alabilen dolap mevcut. Bir eczane 50, 60 aşı satacak diye 10 bin dolarlık saklama ünitesine yatırım yapamaz. Bu nedenle aşının eczanelerde satışı mümkün görünmüyor. Şayet firma, eczanelere gerekli saklama koşullarını sağlayacak dolapları temin ederse, Pfizer aşısı Türkiye’de satılabilir” dedi. 

"NEREDE SAKLANACAĞINI BİLMİYORUZ"

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak ise, "Söz konusu aşıların hangi yollarla, nereye getirilip, saklanacağını bilmiyoruz. Eczacıların eksi 70 derecede aşı saklayacak depolama imkanları olmadığı gibi böyle bir külfetin altından kalkmamız imkansız. Söz konusu Alman aşısı toz denilen formda ve sulandırılma denilen yöntem sonrası uygulandığını biliyoruz. Bu işlemi ancak hekimler yapabilir. Eczanelerde ancak Çin tarafında üretilecek ve eksi 2 ile 8 derece arasında saklanabilecek aşıları muhafaza edebiliriz. Eksi 70 derece saklanması gereken aşının hangi ulaşım yoluyla ve şartlarda geleceği de meçhul” açıklamasını yaptı. 

"ECZANELERDE SATILAMAZ"

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu da, BioNTech firması tarafından geliştirilen aşının eczanelerde satılmasının teknik alt yapı imkanları nedeniyle mümkün olmadığını ifade ederek, “Eczacılar ancak eksi 2 ve 8 derece arasındaki sıcaklıkta muhafaza edilebilecek Çin aşılarının satışını yapabilir. Eksi 70 derecelik özel saklama ünitemiz olmadığı gibi böylesi bir maddi yükü kaldıracak durumda da değiliz. Toz şeklindeki aşı, sulandırılıp uygulandığından hastane ortamında yapılması gerekecek” dedi. 

(Milliyet)