Uzmanlar açıkladı! En büyük koronavirüs tehlikesi evde...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla alakalı çarpıcı bilgiler yayılmaya devam ediyor. Çin'de yapılan bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs vakasına yakalanan kişilerin yüzde 80'inin koronavirüsü evlerinden kaptığı belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2020 15:08
Değiştirme Tarihi: 18.08.2020 15:08
Uzmanlar açıkladı! En büyük koronavirüs tehlikesi evde...

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken uzman isimlerden de çarpıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dünyada vaka sayısı 22 milyonu, ölü sayısı ise 770 bini aştı. Uzman isimler ise en büyük korona tehditinin evlerden yayıldığını belirtti. Koronavirüs riskinin, sanıldığı gibi toplu taşıma araçları ya eğlence mekanlarında değil, bizzat insanların aileleriyle birlikte yaşadığı evlerde olduğu ortaya çıktı.

EN YÜKSEK RİSK EVDE

Çin’de yapılan son çalışmada, virüsün bulaşma riskinin evde yüzde 10,3, hastanelerde yüzde 1 ve toplu taşımada yüzde 0,1 olduğu aktarıldı.

Haijing’deki Southeast Üniversitesi ve Hong Kong Üniversitesi tarafından yapılan ortak çalışmada bilim insanları, pandeminin ilk merkez üssü olan Hubey Eyaleti hariç, ülkedeki 320 noktada meydana gelen salgınların haritasını çıkardı. Ardından "salgınların rapor edildiği kapalı alanların ana özelliklerini ve bunlarla ilişkili iç mekan çevre sorunlarını” gözden geçirdiler.

Çalışmada 318 noktada corona virüs salgının kapalı alanda, yalnızca 2 noktada ise açık havada başladığı görüldü. Buna göre vakaların birçoğu kişiler evlerindeyken açığa çıktı.

Filtrelenen veriler, 120 şehirde bin 245 doğrulanmış virüs vakasını kapsayan 318 salgınını ortaya koydu. Salgınların yeri ise beş kategoriye ayrıldı: ev, toplu taşıma, hastane, eğlence ve diğer.