Uzmanından uyarı: "Koronavirüs erkekleri daha çok sevdi"

Yayınlanma Tarihi: 13.03.2020 10:33
Değiştirme Tarihi: 13.03.2020 11:25

Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde olan koronavirüs açıklamalarıyla akıllardaki soru işaretlerini gideren Doç. Dr. Oytun Erbaş, koronavirüsün erkekleri daha çok sevdiğini söyledi.

Tv8’de yayınlanan Eser Yenenler Show’a katılan Doç. Dr. Oytun Erbaş, açıklamalarıyla dikkat çekti. Bu virüsün daha çok Doğu Asyalılar’ı ve erkekleri tuttuğunu belirten Oytun Erbaş, “Bu salgında erkek olmak, sigara içmek ve hiper tansiyon hastası olmak risk faktörleridir” dedi.

KORONAVİRÜS İRAN’DA NEDEN YAYILDI?

 İran’a da değinen Erbaş, “İran’da koronavirüs kapanları karantiya almadılar ve bu yüzden diğer insanlara da bulaştı. Öksürmek bu salgın da büyük belirtidir. Ayrıca virüsün şöyle bir özelliği de var; yüzde 85 ateş yapıyor. Ardından öksürük. Virüsü kapan 35-40 yaş grubunda hastalık çok rahat geçiriyor. İlk 10 yaş da hiçbir sorun olmuyor. En çok sorun çıkaran grup 75 yaş üstü. Ki başka hastalıkları da varsa; akciğer, şeker, kalp ve hiper tansiyonu gibi yüzde 10’a kadar ölümcül olabiliyor. Yani gençlerin ve çocukların hiçbir sorunu yok. Tek risk grubu yaşlı ve başka hastalıkları olanlar” açıklamalarını yaptı.

MASKE KORONAVİRÜSTEN KORUMAZ

Bilindiğinin aksine maskenin virüsten korumadığının altını çizen Erbaş, “Çünkü maske takarsanız sürekli oynatırsınız ve sürekli ellerinizle yüzünüze dokunmuş olursunuz. Maske nemlendiği için de virüsün yapışması kolaylaşır. O yüzden maske takmayın. Virüsün bulaştığı 3 yer var; göz, burun, ağız. Günde 5-6 kez ellerinizi sabunlayın. Her zaman sabunlayamıyorsanız da kolonyayla 20 saniye ovalayın” diye konuştu.

TOKALAŞTIKTAN SONRA ELLERİ KOLONYALIYIN!

Konunun biraz hurafeye döndüğünü de belirten Erbaş, “Metropollerde virüsler daha kolay yayılır. Tokalaştıktan sonra kolonyayla elleri ovuşturun. Yani bu aralar cebinizde kolonyayla gezin. 25 saniye kolonyayla temastan sonra elinizin yüzde 99.9’u steril olur. Biz doktorlar eldiven bulamadığımız zaman kolonyayla elleri ovuşturup operasyona gireriz. Önemli olan hijyene dikkat etmek” dedi.