Uzmanından koronavirüsten koruyan besin önerileri!

Uzmanından koronavirüsten koruyan besin önerileri!
Yayınlanma Tarihi: 13.03.2020 14:11
Değiştirme Tarihi: 13.03.2020 14:16

İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıklardan koruyan gıda takviyeleri ve tıbbi bitkileri Acunn.com’a anlattı…

Şebnem Ber (sebnem@acunn.com) 

Eskilerin deyişi ile “Testi kırılmadan tedbirini almak” ifadesi koronavirüs pandemisine (kıtalar arası salgın) çok uygun olsa gerek. Çünkü bu tür viral enfeksiyonlara yakalandıktan sonra tedavisi oldukça zor olabiliyor. O nedenle kişinin bağışıklığını güçlendiren, insanları bulaşıcı hastalıklardan koruyan veya hastalandıklarında hastalık süre ve şiddetini azaltan gıda takviyeleri ve tıbbi bitkiler bu küresel salgında çok önemli rol alabilir.

Küresel salgında çaresiz değiliz. Ancak gıda takviyeleri ve tıbbi bitkilerin kemoterapi olgularında, otoimmün hastalığı olanlarda, lösemi, lenfoma olgularında, organ nakli olanlarda, AIDS hastalarında kullanılmaması gerektiğini de unutmayın. Hekim veya eczacıya danışarak kullanın.

İşte İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem’in Acunn.com’a anlattığı o gıda takviyeleri:

Haber ile ilgili metin girin!.

BETA GLUKAN:

İki ayrı etkiyle virüsle savaşır: bağışıklık sisteminin güçlü bir uyaranı olarak ve virüs üzerine direkt öldürücü etkiyle. Özellikle sık sık veya ağır üst solunum yolu enfeksiyonu ya da gribal enfeksiyon atağı  geçirenler, stresli iş temposu olanlar ve 45 yaş üstünün kullanması gereken bir takviyedir. Beta glukanlar doğada en çok yulaf lifleri ve shiitake mantarından elde edilir. Sofralarımızda bu mantarı daha sık tercih etmeliyiz. Bol yulaf lifi tüketmek de iyi bir alternatif olabilir. Beta glukan içeren kaliteli gıda takviyeleri eczanelerde var.

Haber ile ilgili metin girin!.

PROPOLİS:

Arıların dış tehditlerden kovanlarını korumak için salgıladıkları çok güçlü bir savunma maddesi. İşçi arılar tarafından değişik bitki tomurcukları, yaprak ve gövdelerinden üretilen bu mucizevi madde, çok güçlü antimikrobiyal etkiler gösterir. Propolis, virüsler ve bakteriler üzerine öldürücü etkilere sahiptir.

Haber ile ilgili metin girin!.

EKİNEZYA: 

İçerisinde bulunan kafeik asidin özellikle grip ve uçuk dahil viral enfeksiyonlardan sorumlu birçok  mikrop üzerinde etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlandı. Ekinezya, hem virüsleri öldürür hem de virüslerin yol açtığı yangı etkenlerinin( sitokinler ve diğerleri ) miktarını kontrol ederek boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engeller. Kullanıcılara tavsiyem, ekinezyadan iyi bir antiviral sonuç almak için tablet, pastil veya çay formu yerine sıvı yani şurup formunu tercih edin.

REİSHİ MANTARI ve SHİİTAKE MANTARI:

Bu mantar türlerinin içinde yer alan beta glukanlar, bağışıklık sistemimizin doğal aktive edicisidirler. Günlük enerji gereksinimini karşılayarak halsizlik ve viral enfeksiyonlara yatkınlık durumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar.

Haber ile ilgili metin girin!.

UMCKALOABA:

Diğer adıyla Afrika sardunyası hem bağışıklık sistemini destekler hem de bakteri ve virüsler üzerinde antibiyotik benzeri etkileri bulunan ve eczanelerde satılan bir ilaç. Erişkinlerde önerilen miktar 7 gün süreyle günde 3 kez 30 damladır.