Uzman isimlerden beyin yiyen amip ile ilgili önemli uyarı: Yüzünüzü yıkadığınız suya dikkat edin

Covid-19 pandemisi dünyayı etkisi altına almışken, ABD'de görülen beyin yiyen amip (naegleria fowleri) olarak adlandırılan tek hücreli canlının sebep olduğu hastalığın Türkiye'de de görüldüğü yönünde açıklamalar yapıldı. Koronavirüs salgınıyla sarsılan dünyada yeni bir hastalığın olma ihtimali de herkesi korkuttu. Konuyla ilgili açıklama, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman ve Opr. Dr. Halil Olgün Peker'den geldi. Gülgün Dilek Arman göz temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini, beyin yiyen amipin gözden girdiğini ve beyinde lezyon yaptığını söyledi. Opr. Dr. Halil Olgün Peker ise hastalığın insandan insana bulaşmadığını ve sıcak ortamları sevdiğini sözlerine ekledi. 

Yayınlanma Tarihi: 10.07.2020 14:53
Değiştirme Tarihi: 10.07.2020 14:53
Uzman isimlerden beyin yiyen amip ile ilgili önemli uyarı: Yüzünüzü yıkadığınız suya dikkat edin

Koronavirüs salgını sonrası şimdi de beyin yiyen amip gündeme geldi. Naegleria fowleri olarak bilinen tek hücreli bu canlının neden olduğu hastalığın Türkiye'de görüldüğü yönünde açıklamalar yapıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, "Akarsu, göl gibi temizliğinden emin olmadığınız tatlı sularda yüzmeyin. Temiz bir kaynaktan gelmeyen suyla doldurulan havuzdaki klorlama yeterli olmayabilir. Özellikle göz temizliğinde kullandığımız solüsyonun temizliğine de dikkat edin. Lens kullanan kişiler iki kat dikkatli olmalı" uyarısında bulundu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Naegleria Fowlerini'nin menenjite yol açtığını söyleyen Arman, akantamobanın vücuda gözden girdiğini, beyinde lezyon yapabildiğini söyledi. Tedavisi oldukça zor olan bu rahatsızlığın çoğunlukla ölümle sonuçlandığını söyleyen Arman, virüsün kaynağının tatlı su olduğunu söyledi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Lens kullanan kişileri özellikle uyaran Gülgün Dilek Arman, yüzümüzü yıkadığımız suyun temiz olmasına dikkat etmek gerektiğni ibelirtti. Türkiye'de bu vakaların seyrek olduğunu söyleyen Arman, temiz olmayan tatlı sularda yüzmemek gerektiğini söyledi. Gözde en ufak bir kızarıklık varsa göz hekimine gidilmesi gerektiğini söyleyen Arman, 'Menenjit bulguları ağır olgulardır. Yüksek ateş, baş ağrısı, kusma durumunda da kişi vakit kaybetmeden hekime gitmelidir.' dedi.


Beyin yiyen amip ile ilgili açıklama yapan uzman isimlerden birisi de Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Halil Olgün Peker oldu. Amipin burundan girip beyne kadar ulaştığını ifade eden Peker, beyinde şiddetli bir menenjitin meydana geldiğini, durumun çok ağır seyretmesi sebebiyle kısa sürede de ölümün gerçekleştiğini söyledi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Tedavisi olmayan bir hastalık olmadığını söyleyen Halil Olgün Peker, hastalığın 5 ila 10 gün sürdüğünü, ilk belirtilerin ise burun enfeksiyonu ve sinüzit gibi bulguların gözlemlendiğini, ardından burun tıkanıklığı ve ateş belirtilerinin ortaya çıktığı ifade etti. Beyne ulaştığında ise ağrı kesicilere yanıt vermeyen bir baş ağrısı yaşatan amipin, ense sertliği ve şuur değişiklikleri gibi şikâyetlere bile yol açıp hastaları komaya soktuğunu söyledi. 

Opr. Dr. Halil Olgün Peker, hastalığın insandan insana bulaşmadığını ve amipin sıcağı sevdiğini söyledi. ABD'de şu ana kadar 145 vakanı tespit edildiğini söyleyen Peker, bu vakalardan yalnızca 3'ünün hayatta kaldığını, diğerlerinin ise hayatını kaybettiğini söyledi. Peker, 'Diğer hastalıklar arasında çok sık gözüken bir hastalık değil. İnsanların korkmasını gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum' dedi.

Kaynak: DHA


i.