Uzman isimden önemli açıklama: Maske 2022'nin ilk aylarına kadar...

Koronavirüs aşılamaları devam ederken, hayatın ne zaman normale döneceği ve virüsün yaşamımızdan ne zaman çıkacağı da merak konusu. Daha da merak edileni ise maske kullanmayı ne zaman bırakıp bırakmayacağız... Konuyla ilgili açıklama Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Tekin'den geldi. Tekin, virüse karşı en büyük tedbirler arasında yer alan maskenin 2022 yılının ilk aylarına kadar kullanılacağına işaret etti. 

Yayınlanma Tarihi: 25.02.2021 10:28
Değiştirme Tarihi: 25.02.2021 10:28
Uzman isimden önemli açıklama: Maske 2022'nin ilk aylarına kadar...

Maskeleri ne zamana kadar kullanacağız? Bu sorunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Prof. Dr. Recep Tekin maskenin, 2022 yılının başına kadar günlük yaşamda olacağını söyledi. Düşüş yaşanan koronavirüs vakalarının böyle devam edebilmesi için maskenin daha da ön planda olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Tekin, "Maskenin hayatımızdan çıkması için henüz erken. Vaka sayılarında düşüş yaşansa bile sıfıra inmedi. Şu an mutasyonlu virüsün konuşulduğu dönemde maskenin hayatımızda olması olağan bir durum. DSÖ’nün açıkladığı gibi salgın, 2022'nin başına kadar devam edecek" diye konuştu.

Maskeye şu an daha çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Tekin, şunları söyledi:

"Vaka sayıları azalmışken, bunu sürdürebilmek için maskeye olan hassasiyetimizin daha da ön planda olması gerekiyor. Yakında sınırlı normalleşme de olacak. Bu süre içerisinde en önemli koruyucumuz maskedir. Maske hayatımızda olacak, mesafe ve hijyen kurallarına normalleşme başlasa bile devam edeceğiz. Vaka sayılarının azalmış bir şekilde devam etmesine katkı sağlamış oluruz. Normalleşmeyi ve maskesiz gezmeyi çok özledik ama bir gerçek var ki Covid- 19 salgını dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ediyor. O yüzden sınırlı normalleşme geldiği zaman maske, mesafe ve hijyen konusunda hassasiyet gösterelim. Vaka sayılarımız devam ediyor ve hala negatif duruma gelmemiş. Aşılama sayısı artarak, vaka sayılarında düşüş yaşandığında o zaman maskeyi hayatımızdan çıkarma durumunu konuşabiliriz."