Uzman isimden koronavirüs salgınına karşı önemli kalorifer uyarısı

Kış aylarının yaklaşması ve hava sıcaklarının düşmesiyle birlikte kullanılmaya başlanacak olan kaloriferlerle ilgili Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan önemli bir uyarı geldi. İlhan, evlerdeki havanın kurumaması gerektiğini ve bunan izin vermemek gerektiğini ifade etti. Necmi İlhan, 'Çünkü kuru havada partiküller daha çok havada asılı kaldığı için haliyle virüs aşağı doğru düşmüyor, bulaş ihtimali artıyor" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 28.10.2020 11:51
Değiştirme Tarihi: 28.10.2020 11:51
Uzman isimden koronavirüs salgınına karşı önemli kalorifer uyarısı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, kalorifer kullanımıyla ilgili vatandaşlara önemli uyarıda bulundu. Kalabalıktan kaçınmamız gerektiğini söyleyen İlhan, taze hava girişinin önemine vurgu yaptı ve 'Sabah trafikte gözlemliyoruz, gerek toplu taşımada olsun, gerek kişisel araçlarda olsun, gerek servis araçlarında hepsinin camları tam kapalı. En azından varsa tavan havalandırmaları, camların zaman zaman açılıp kapatılmasıyla mutlaka taze hava girişine izin vermek gerekiyor' dedi.

İlhan, yakın zaman içinde kaloriferleri yakacağımızı hatırlatarak, evdeki havanın kurumasına izin vermemiz gerektiğini ifade etti. İlhan, 'Evlerde havanın daha nemli olmasına izin vermek gerekiyor. Çünkü kuru havada partiküller daha çok havada asılı kaldığı için haliyle virüs aşağı doğru düşmüyor, bulaş ihtimali artıyor" ' dedi.