Uzman isim tarih verip uyardı: Kısa süre içerisinde iş çığırından çıkabilir

Kocaeli Üniversitesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Savlı, acil şekilde Covid-19 Genom Konsorsiyumu kurulması gerektiğini söyledi. Savlı, aksi durumda sonbahar aylarında daha uzun bir kapanma yaşanabileceğini söyledi. Türkiye'de mutasyonların yapısını saptamada sistemsel boşluklar olduğunu aktaran Savlı, mutasyon soylarının da karanlıkta kaldığını vurguladı. Prof. Dr. Hakan Savlı, mutlaka dizi analizi yapılması gerektiğini, yoksa kısa sürede işin çığırından çıkabileceğini dile getirdi.

Yayınlanma Tarihi: 30.04.2021 11:13
Değiştirme Tarihi: 30.04.2021 11:18

Türkiye’de tekrar kapanmamak için, "Covid-19 Genom Konsorsiyumu" kurulması gerektiği uyarısında bulunan Savlı, sözlerine şöyle devam etti:

"Yılda 3 bin 650 kişi dizilime hızımız çok yetersiz. İngiliz Covid-19 Genom Konsorsiyumunun dizilediği sayının 440 bin kişiye ulaştığını düşünürsek, salgındaki en kritik noktalardan birini farkında olmadan nasıl hep birlikte gözden kaçırdığımızı görmüş oluruz. Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki insanları yoğun bakıma düşüren virüslerin haritaları çıkarılmadır, hangi soyları temsil ettiklerini bilmiyoruz. Bu kadar geniş bir coğrafyayı da ancak birçok başka ülkede olduğu gibi, genetik laboratuvarlarının birleştiği bir ulusal konsorsiyum analiz edebilir"


"İŞ ÇIĞRINDAN ÇIKABİLİR"

Virüsle mücadelede aşıların, ilaçların, kapanıp açılma kararlarının alternatifleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hakan Savlı, virüsü tanımak için yüksek sayıda dizi analizi yapılması ve bu konuda Türkiye'nin zayıf durumda olduğunu belirtti. Savlı, "Devlet aklının hızla çalışarak genom merkezlerini bir araya getireceğini düşünüyorum. Atipik olguların, şüpheli olguların, aşı olduğu halde aşının işe yaramadığı entübe olguların tümünde hemen ve mutlaka dizi analizi yapmak gerekiyor. Yoksa kısa sürede iş çığrından çıkabilir" dedi.

(İHA)