Uzman doktordan uyarı! "Termal sularda 'amip' tehlikesi var"

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Uzm. Dr. Yüce Ayhan, 'beyin yiyen amip' türüne Türkiye'de40 derecenin üzerinde sıcaklığı olan sularda rastlanabileceğini belirterek uyarılarda bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2020 11:35
Değiştirme Tarihi: 13.10.2020 11:35
Uzman doktordan uyarı! 'Termal sularda 'amip' tehlikesi var'

ABD Teksas'ta 9 yaşındaki çocuk, içme suyundan 'beyin yiyen amip' kaparak hayatını kaybetti. Bu olay sonrası Türkiye'de de amip riskinin olup olmadığı merak uyandırdı. Konuyla ilgili konuşan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Uzm. Dr. Ayhan, Türkiye'de 'beyin yiyen amip' türüne kaplıcalar gibi termal sularda rastlandığını belirterek, "Kontrolsüz, denetimsiz sular, hijyenik olmayan termal sular, kaplıcalar riskli olabilir" dedi.

Ayhan, sözlerine şöyle devam etti: "Özellikle kış mevsiminde tercih edilen kaplıcalardaki suların temizliği konusunda dikkat edilmeli. Hücreyi yiyen, amip olarak adlandırılan mikroorganizma tek hücreli canlı, Türkiye'deki sularda da bulunabilen bir amip türü. Daha çok termal özellikli sularda yani 40 derecenin üzerindeki sularda canlı kalıyor. Amip, yüzme yoluyla burun sinüslerinden beyne ilerleyerek, bir beyin zarı iltihabı yapıyor. Kontrolsüz sular, hijyenik olmayan kaplıcalar risk olabilir. Hijyen çok önemli. Yüzme havuzlarının da klorlanması çok önemli. Amibin hijyenik sularda, hijyenik tesislerde bulaşma olasılığı yok. Gıda yoluyla yani suyun yutulmasıyla da bulaşmıyor. Sadece yüzmeyle burundan suyun girmesiyle bir bulaş riski söz konusu." 

(DHA)