Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Uzay istasyonu Dünya'ya çarpacak!

Çin'in uzayda kalıcı olmak için yaptığı çalışmalar kapsamında 2011 yılında uzaya gönderdiği 'Cennet Sarayı' adlı uzay istasyonu kontrolden çıktı.

21.09.2016 09:42

Çin'in Tiangong-1 veya bilinen adıyla Cennet Sarayı adlı ilk uzay istasyonu, kontrolden çıktı. 8.5 tonluk dev uzay istasyonunun parçaları dünyaya inecek!

Dünya'ya çarpacak!
Çin'in ilk uzay istasyonu olan Tiangong-1 kontrolden çıktı. 8.5 ton ağırlığındaki araç gelecek yılın ikinci yarısında dünyaya çarpacak.

İngiliz basını duyurdu!
İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Tiangong-1 veya bilinen adıyla Cennet Sarayı, artık misyonunu tamamladı.

Gobi Çölü'ndeki uzay merkezinden yapılan açıklamada, insansız istasyonun görevini tamamladığı ve atmosferdeki bazı parçaların 2017'nin ikinci yarısında dünyaya çarpacağı belirtildi.

Yetkililer, yaptıkları hesaplama ve analizlere göre, istasyonun bazı parçalarının uzayda yanarak yok olacağını da aktardı.

29 Eylül 2011 tarihinde fırlatılan istasyon, beş yıldır uzayda görev yapıyordu.

10.4 metre uzunluğundaki araç, 3.35 metre çapında ve 8506 kilogram ağırlığında.

Çin 2020'de uzayda kalıcı olacak!
Çin'in uzayda kalıcı olmak için başlattığı çalışmalar kapsamında ilk adım olarak 2011 yılında Tiangong 1, yani Cennet Sarayı adlı modül, Gansu Eyatindeki Jiuquan Uydu merkezinden fırlatıldı.

Çin'in yeni gurur sembolü olacak roketin fırlatılması sırasında Devlet Başkanı Hu Şintao, Başbakan Wen Jiabao ve diğer yetkililer tam kadro oradaydı.

Modül, yerden 300-400 kilometre yükseklikte yörüngeye oturtuldu. Çinli bilim insanları uzay istasyonunda uzun süreli insansız faaliyetler ve geçici insanlı faaliyetlerle ilgili teknik ve tıbbi denemeler gerçekleştirdi. Çin, 2020 yılına kadar uzayda 60 tonluk bir istasyon kurmayı hedefliyor.

Yorumlar | 0
üye profil