Uzaktan eğitim başladı: İlk dersi Milli Eğitim Bakanı Selçuk verdi

Uzaktan eğitimde ilk ders bugün başladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında evler okula dönecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ilk dersi anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 23.03.2020 09:37
Değiştirme Tarihi: 23.03.2020 09:37
Uzaktan eğitim başladı: İlk dersi Milli Eğitim Bakanı Selçuk verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Yeni ve farklı bir deneyim olduğunu biliyorum. İlk birkaç gün zorlansak da sonrasında süreci sağlıkla yöneteceğimizi biliyorum. Çocuk nasıl öğrenir koşullar imkanlar nasıl olmalı hepsi bilgimizde. Bu süreci yönetirken her tabloya alternatif çözümlerimiz var. Lütfen bizlere güvenin.

57 bin okulla yaptığımız elbette burada mümkün olmayacak. Ancak biliniz ki son tahlil de her şey yapılacak. Diğer yanlardan sizlerden öğretmenlik yapmanızı ve evinizi okula çevirmenizi beklemiyoruz. Gayemiz o çocuklarınız okuldan derslerinden kopmasın.

Değerli ailelerimiz bu süreçte en büyük destekçimiz sizler olacaksınız. Evde küçük kardeşlerimiz varsa lütfen çocuklarımızın derslerini dinlemesine özen gösterin. Çocuklarımız derslerine başlamadan önce mutlaka kahvaltılarını yapmış olsunlar. 

Çocuğunuzun uzaktan eğitimdeyken dikkatini dağıtacak şeylerden uzak durun lütfen. Uzaktan eğitimde dersler ebetteki okullardaki kadar uzun olmayacak.

Bizler bu açığı çocuklarımızın en iyi kitap okuyarak atlatmasını sağlayabiliriz. Sizler de okuyarak onlara destek olmaya gayret edin. 

Araştırmalar gösteriyor ki kitap okuyan çocuklar sınavlarda ve hayatlarında çok daha başarılı oluyorlar.

İçinde bulunduğumuz koronavirüs süreci var çocuklarımız geçen hafta tatil duygusundaydılar ancak bu tatilin diğer yaşadıkları tatile benzemediğini fark ettiler. Dolayısıyla canları sıkılacak ve sizi zorlayacaklar. Can sıkıntısı bir yandan da çocuğun merakını üretkenliğini hayal gücünü destekler. Çocuklarımızda sorumluluk duygusunun ve öz disiplinlerinin gelişmesi hayati bir önem taşıyor. Bununla birlikte evde kaldığımız bu günler birlikte vakit geçirmeniz için de müthiş bir fırsat.

Eğitim takvimindeki etkinlikleri yaşı uygun çocuklarımızla birlikte yapabilirsiniz. Emin olun bir ailenin çocuklarla sağlıklı iletişim kurmasını hiçbir eğitim yerini tutamaz.

Bu süreçte çocuklarımızın güvende olduğunu hissetmeye ihtiyacı var. Sizler anne baba olarak bu süreçte sakin olun ve sürecin devletin kontrolü altında olduğunu ve güvende olduğunu belirtin. Lütfen çocuklarınızı dinleyin. Her zamankinden daha fazla anlayışınızla bu süreci atlatacağınıza inanıyorum..

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından uzaktan eğitim başladı. Şanlıurfa'da eğitim kapsamında öğrenciler, TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görmeye başladı.