Üsküdar’daki tarihi fıstıkçamını kestiler!

Üsküdar’daki Bestekar Selahattin Pınar Sokak’ta, boğaz manzaralı 4 katlı bir binanın bahçesinde bulunan tarihi fıstıkçamı, bina sakinleri tarafından kesildi. Nedenini ise ismini vermek istemeyen bir bina sakini anlattı: “Ağaç çok yaşlıydı. Çocuklarımız bahçede ağacın altında oynuyordu." 

Yayınlanma Tarihi: 13.08.2020 09:32
Değiştirme Tarihi: 13.08.2020 09:32
Üsküdar’daki tarihi fıstıkçamını kestiler!

Tarihi ağacın kesilmesini fotoğrafçı ve gezgin İlsu Dirgin görüntüledi. Dirgin paylaşımında, “Bu memlekette hiçbir kötülüğün karşısında duramıyoruz da hiç değilse küçük kötülüklere birazcık müdahale edebilmek istiyor insan. Bu asırlık fıstıkçamını göz göre göre kestiler bu sabah” dedi. 

BELEDİYE ADRESE GİTTİ 

Ağacın kesilmesiyle ilgili Üsküdar Belediyesi ekipleri adrese giderek incelemeler yaptı. Belediye, "İhbarı alır almaz olay yerine intikal ederek özel mülkteki orman ağacının kesildiğini tespit ettik. Ceza yetkisi İl Orman İşletme Müdürlüğü’nde olduğundan tutanağı ilgili kuruma ilettik. İbretlik bir ceza için kurumla irtibat halindeyiz” açıklamasını yaptı.

Öte yandan bina sakinleri ağacın izinli kesildiğini iddia etti. Bunun üzerine açıklama yapan İstanbul İl Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, ağacın kesimiyle ilgili izin alınmadığını belirtti. Yetkililer, “Fıstıkçamı orman ağacı vasfında olduğu için kesilmesi izne bağlıdır. Özel mülkte bulunması durumu değiştirmez” dedi. Yetkililer izinsiz ağaç kesen bina yönetimine 308 lira idari para cezası uygulandığını söyledi. 

Haber ile ilgili metin girin!.