Ürdün'den sert açıklama: 'İdam edeceğiz!'

Pilot Kesasibe'nin öldürüldüğünü gösterdiği öne sürülen videonun yayınlanmasının ardından, Ürdün'de tutuklu bulunan üst düzey IŞİD ve El-Kaide mensuplarının idam edileceği belirtildi

Yayınlanma Tarihi: 04.02.2015 03:25
Değiştirme Tarihi: 04.02.2015 03:25
Ürdün'den sert açıklama: 'İdam edeceğiz!'

IŞİD'in, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi öldürdüğünü  gösterdiği ileri sürülen görüntülerin yayınlanmasının ardından, Ürdün  hapishanelerinde bulunan üst düzey IŞİD ve El-Kaide mensuplarının idam edileceği  bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı  yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralarında, örgütün pilot Kesasibe  karşılığında salıverilmesini istediği Sacide el-Rıvaşi ile "Ebu Huzeyfe" lakaplı  Ziyad Kerbuli ve Muammer el-Cağbir'in de bulunduğu IŞİD ve El-Kaide mensubu  olmakla suçlanan kişilerin idam edilmesi kararlaştırıldı.

Yetkililer, idam edilecek IŞİD mensuplarının başkent Amman'ın  güneyinde bir hapishaye götürüldüğünü ve sabaha doğru infazların  gerçekleştirileceğini kaydetti.

Selefi eğilimli grupların kaynakları da El-Kaide mensubu bazı  tutukluların, infazların uygulandığı başkent Amman'ın güneyindeki Sevvaka  Hapishanesi'ne nakledildiğini iddia etti.

Kaynaklar, Sevvaka Hapishanesi'ne nakledilenler arasında, terör örgütü  IŞİD'in pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Rıvaşi'nin yanı sıra  Ziyad Kerbuli ve Muammer el-Cağbir'in de bulunduğunu ifade etti.

Terör örgütü IŞİD bu akşam, pilot Kesasibe olduğu öne sürülen kişinin,  demir kafesin içine konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video  kaydını internette yayınlamıştı.

Ürdün hükümeti, daha önce yaptığı açıklamada, IŞİD'in Kesasibe'yi  öldürmesi halinde Ürdün hapishanelerindeki IŞİD destekçilerini idam edileceğini  bildirmişti. Görüntülerin yayınlanmasının ardından Ürdün Silahlı Kuvvetlerinden  yapılan yazılı açıklamada ise Kesasibe'nin 3 Ocak'ta öldürüldüğü öne sürülmüş ve  pilotun "intikamının alınacağını" ifade edilmişti.

IŞİD'in geçen hafta öldürdüğü Japon rehine Kenji Goto'ya karşılık  serbest bırakılmasını istediği Sacide el-Rıvaşi, 2005 yılında Amman'da 57 kişinin  öldüğü "Kara Çarşamba" saldırılarına katılmaktan idamla yargılanıyor.

Kerbuli, ABD saldırılarında öldürülen Irak El-Kaidesi'nin lideri Ebu  Musab ez-Zerkavi'nin yardımcılığını yapmaktan, Cağbiri ise 2002 yılında Amman'da  Amerikalı diplomat Laurence Foley'i öldürmekten, idamla yargılanıyor.

İlgili Sayfalar: Playlist