Ünlü yemek sipariş şirketi Yemeksepeti hacklendiğini duyurdu |Yemeksepeti hacklendi mi?

Gelen son dakika haberine göre, ülkemizde faaliyet gösteren çevrimiçi yemek siparişi hizmeti Yemeksepeti, siber korsanlar tarafından saldırıya uğradığını ve müşterilerin bir kısmının bilgilerinin çalındığını açıkladı. Şirket yönetimi, kullanıcıların kredi kartı bilgilerinde herhangi bir sorun olmadığını da duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 27.03.2021 15:22
Değiştirme Tarihi: 27.03.2021 15:22
Ünlü yemek sipariş şirketi Yemeksepeti hacklendiğini duyurdu |Yemeksepeti hacklendi mi?

Siber saldırıların yaşandığı günümüzde birçok internet sitesi bu sorunu yaşamaya devam ediyor. E-Bebek gibi plâtformların da yaşadığı bu mağduriyeti son olarak Yemeksepeti'nin başına geldi. Ülkemizde oldukça popüler olan yemek sipariş şirketi, yaptığı açıklamada kullanıcıların ad-soyad, mail adresleri, telefon numaraları, adres bilgilerinin çalındığını ancak kredi kartı bilgileri dahil sosyal medya hesaplarına ve şifrelerine korsanların ulaşamadığını bildiren bir sosyal medya duyurusu yayımladı.

İşte şirket yönetiminin yaptığı açıklama...

"Siber saldırılar bugün devletlerden, en büyük şirketlere; ünlülerden, finans kurumlarına kadar pek çok veri kaynağını tehdit etmekte olup, çağımızın en büyük suçlarındna ve güvenlik sorunlarındna biri haline gelmiştir. Dünyada, siber saldırılara karşı %100 güvenli bir sistemden söz etmek mümkün olmasa bile, Yemeksepeti olarak kullanıcılarımızın veri güvenliği adına bugüne kadar elimizden gelen tüm önlemleri aldığımızı vurgulamak isteriz.

Ancak bu konuda yaşanan bir gelişme üzerine, ilk ağızdan net bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

25.03. 2021 sabah saatlerinde tespit ettiğimiz üzere, Yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği tespit edilemeyen siber korsan ya dakorsanlar tarafından bir saldırıya uğradı ve bir güvenlik ihlali yaşandı. Yemeksepeti kullanıcılarının hesap bilgilerinin bir kısmı korsanlar tarafından ele geçirildi.

Öncelikle kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere hiçbir finansal bilgiye ya da şifreye erişilmediğini, aynı şekilde bağlı bulunan Facebook ve Apple hesaplarına dair bir ihlalin de söz konusu olmadığını belirtmek isteriz. (Bu bilgiler hiçbir zaman YemekSepeti sistemlerinde saklanmamıştır.) Ele geçirilen bilgileri, eksiksiz ve şeffaf bir şekilde aşağıdaki listede açıklamak istiyoruz.

Ad - Soyad
Doğum Tarihi
YemekSepeti'ne Kayıtlı Telefon Numaraları
YemekSepeti'ne Kayıtlı E-posta Adresleri
YemekSepeti'ne Kayıtlı Adres Bilgileri
Açık Olarak Görülemeyen, SHA-256 Algoritması ile Maskelenmiş Giriş Şifreleri"

YemekSepeti hesaplarına 3. tarafların giriş yapması mümkün değil. Konu ile alakalı Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na, Ulusal Olaylara Müdahale Merkezi'ne ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na haber verilmiş durumda.