Ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz'den müjde: "Koronavirüsle mücadelede etkili ilaç bulundu"

ABD'de yaşayan dünyaca ünlü Türk Doktor Mehmet Öz, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında kullanılacak etkili ilacın bulunduğunu duyurdu. İşte dünyanın beklediği o açıklama...

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 11:59
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 11:59
Ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz'den müjde: 'Koronavirüsle mücadelede etkili ilaç bulundu'

Koronavirüsün ilacı olarak söylenen deksametazon ile ilgili mükemmel bir haberi olduğunu söyleyen Mehmet Öz, "Oxford Üniversitesi uzmanlarının koronavirüs tedavisinde etkili olduğunu söylediği ilaç ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) açıklama geldi. Bu tedavi özellikle oksijen desteği ya da solunum cihazına ihtiyaç duyan hastalar arasındaki ölüm oranını azaltan ilk uygulama, büyük bir ilerleme” dedi. 

"ARAŞTIRMALAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ"

2 bin koronavirüs vakası üzerinde denendiğini ve sonuçta bunu kullanmayan diğer 4 bin hastayla karşılaştırıldığını aktaran Öz, "İlacın hastalığa karşı çok önemli etki gösterildiğini ortaya çıkardı. Oxford Üniversitesi verilerine göre ilacın solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riski oranı yüzde 40’tan yüzde 28’e düştü. Oksijene ihtiyaç duyulan hastalardaysa bu oran yüzde 25’ten yüzde 20’ye indirdi. Araştırma başındaki Profesör Pete Horby konuyla ilgili, bu şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ilaç, ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor, büyük bir sonuç” bilgilerini paylaştı. 

"KENDİNİZİ KORUYUN"

Dr. Mehmet Öz, sözlerine şöyle devam etti: "Koronavirüs salgınına ilişkin her birey kendisini korumalı. İlaç ucuz o yüzden tüm dünyada rahatlıkla kullanılabilinir. Ben de bu önemli gelişmeyi sizle paylaşmaktan dolayı çok mutluyum. COVID-19 tedavisi için tüm ülkeler yoğun bir şekilde çalışıyor. Lütfen bu süreçte siz de vatandaş olarak üzerinize düşeni yapın maske takın ve sosyal mesafeye dikket edin." (DHA)