Ünlü doktor Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan çift maske itirafı: Kullanıyorum

Koronavirüsle mücadelede aşının etkisi henüz tam olarak saptanamamışken, insanlık maske mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmeye çalışıyor. İnsanların kullandığı yöntemlerden biri de çift maske kullanımı. Türkiye'nin ünlü doktorlarından Prof. Dr. Osman Müftüoğlu maske kullanımı kunusunda en çok merak edilen sorulardan biri olan 'çift maske kullanmak daha mı etkili?' sorusuna yanıt verdi. Müftüoğlu, "İtiraf edeyim, ben de sokakta ve klinikte kesinlikle çift maske kullanıyorum" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 04.01.2021 12:59
Değiştirme Tarihi: 04.01.2021 12:59
Ünlü doktor Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan çift maske itirafı: Kullanıyorum

Osman Müftüoğlu Hürriyet gazetesindeki yazısında vatandaşlardan gelen 'çift maske' kullanımı ile ilgili soruya yanıt verdi. 

Birden fazla maske takmanın daha güvenli olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt olmadığını belirten Müftüoğlu, "Pandemi uzadıkça tedbirler de farklılaştı, son zamanların dikkati çeken önemli değişimlerinden biri ise çift maske kullanımı oldu. ABD’de seçilmiş başkan Joe Biden’ın birden fazla maske takmaya başlaması konuyu daha da güncelleştirdi. İtiraf edeyim, ben de sokakta ve klinikte kesinlikle çift maske kullanıyorum. Ama hemen belirtelim, elimizde birden fazla maske takmanın daha güvenli olduğunu gösteren net ve açık bir bilimsel kanıt yok. Ama bana göre yine de riskli alanlarda görev yapanların muhtemel bir hava sızıntısını sınırlamaya yardımcı olmak amacıyla ekstra bir önlem olarak birden fazla maske kullanmaları yanlış bir düşünce olmasa gerek" ifadelerini kullandı.