Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte YÖK tarafından belirlenen üniversitelerin açılış tarihi

Üniversiteler ne zaman açılacak sorusunun yanıtı, binlerce üniversiteli genç tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle üniversite eğitimlerini online almak zorunda kalan fakat bu yıl yüz yüze eğitime geçecek olan öğrenciler, YÖK tarafından belirlenen üniversitelerin açılış tarihini merak ediyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? İşte o tarih...

Yayınlanma Tarihi: 30.08.2021 14:55
Değiştirme Tarihi: 30.08.2021 14:55
Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte YÖK tarafından belirlenen üniversitelerin açılış tarihi

Üniversitelerin açılış tarihi, Ağustos ayının sona ermesine çok az bir zaman kal birçok öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. YÖK tarafından yapılan açıklama sonrasında, üniversitelerin bu yıl hangi tarihte açılacağı belli oldu. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? İşte YÖK tarafından belirlenen üniversitelerin açılış tarihi.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK? 

Üniversiteler 2021-2022 eğitim döneminin güz yarı yılına yüz yüze başlayacak.

Ancak her üniversitenin ders başı tarihi farklılık gösterebilecek.

13 Eylül'den itibaren, birkaç hafta içinde üniversitelerin akademik takvimini başlatması bekleniyor.

YÖK BAŞKANI'NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Kampüslerin tüm ülkede kapanmanın yaşandığı günler hariç açık kaldığını, uygulamalı eğitimlerin bir kısmı ile Ar-Ge çalışmalarının üniversitelerde devam ettiğini aktaran Özvar, hibrit yani karma eğitim modeliyle, çevrim içi uygulamalarla birlikte tedbirler alınarak yüz yüze uygulamalı eğitimlerin de sağlık programları başta olmak üzere çeşitli programlarda yapılabildiğini dile getirdi.

Yine de küresel salgının eğitim ve öğretim süreçlerinde hasarlar oluşturduğunun bir gerçek olduğunu kaydeden Özvar, şöyle devam etti:

"Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır. Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir.

Özellikle uygulamalı eğitimlerin gerekli tüm tedbirler alınarak yüz yüze yapılmasının sağlanması program kazanımlarının elde edilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Teorik derslerin ise salgının seyrine göre yüz yüze veya belirli bir oranda uzaktan öğretimle verilebileceğini hatırlatmakta yarar görmekteyim."