Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirtilen tarih

Üniversiteler ne zaman açılacak sorusunun yanıtı, üniversiteli birçok gencin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik açıklamalarda bulundu. Üniversitelerle ilgili de kritik bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin açılacağı tarihe ilişkin konuştu. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirtilen tarih.

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2021 15:47
Değiştirme Tarihi: 01.06.2021 15:47
Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirtilen tarih

Üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili birçok öğrenci internet üzerinden araştırmalarını yapmaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl online olarak eğitim veren üniversitelerde, yüz yüze eğitim başlayacağı zaman merak ediliyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirtilen tarih.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Kademeli normalleşmeye ilişkin Erdoğan, "Aradan geçen iki haftalık sürede vaka ve ölüm sayılarındaki nispi azalmanın, hedeflediğimiz oranda değilse bile önemli ölçüde sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının ifadesidir." diye konuştu.

Erdoğan, yaptığı konuşmada üniversiteler için de "Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır." dedi.

TOPLANTIDA ALINAN DİĞER KARARLAR 

"Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir. Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek."