Üniversite tercihleri ne zaman hangi gün başlayacak? İşte 2021 YKS takvimi

Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, 26-27 Haziran tarihinde yapılan YKS sınavının sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte binlerce öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. ÖSYM tarafından yapılan duyuruyla birlikte, üniversite tercih işlemlerinin başlayacağı tarih belli oldu. Peki, üniversite tercihleri ne zaman hangi gün başlayacak? İşte 2021 YKS takvimi.

Yayınlanma Tarihi: 02.08.2021 09:58
Değiştirme Tarihi: 02.08.2021 09:58
Üniversite tercihleri ne zaman hangi gün başlayacak? İşte 2021 YKS takvimi

2021 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, güzel bir üniversiteye gitmek için hayal kuran binlerce öğrenci, üniversite tercihlerinin başlayacağı tarihi sorgulamaya başladı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamalayla birlikte, üniversite tercih işlemlerinin yapılacağı tarih belli oldu. Peki, üniversite tercihleri ne zaman hangi gün başlayacak? İşte 2021 YKS takvimi.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih işlemleri 5 Ağustos'ta başlayacak. Adaylar tercihlerini, "https://ais.osym.gov.tr" sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulamadan 13 Ağustos'a kadar yapabilecek.

KILAVUZ YAYIMLANDI 

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, YKS'ye giren adaylar, tercih işlemlerini 5-13 Ağustos tarihlerinde, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan kurallara göre, vatandaşlık numaraları ve şifreleriyle "https://ais.osym.gov.tr" sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapabilecek.

Adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecek.

ADAYLAR BUNLARA DİKKAT ETMELİ 

Adaylar, ÖSYM'nin internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacak. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılacak.

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak, sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.

Adayların, kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve kimseyle paylaşmamaları gerekiyor. Bunların başkalarıyla paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden aday sorumlu olacak.