Umur Bugay kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir?

Ünlü senarist Umur Bugay hayatını kaybetti. Peki, Umur Bugay kimdir, kaç yaşındadır? Umur Bugay nerelidir? Umur Bugay’ın kim olduğunu haberimizden öğrenebilirsiniz…

Yayınlanma Tarihi: 06.08.2019 17:27
Değiştirme Tarihi: 06.08.2019 17:27
Umur Bugay kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir?

Ünlü senarist Umur Bugay sevenlerini üzdü. Hayatını kaybeden Umur Bugay’ın kim olduğu merak ediliyor. Umur Bugay kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir? Umur Bugay ile ilgili merak edilenlenleri sizin için derledik. Türk televizyon tarihinde bir çok dizinin senaristliğini üstlenen Umur Bugay bugün hayata veda etti.

Umur Bugay, 1941 yılında Ankara’da doğdu. Senarist, oyuncu, yönetmen, dramaturg, yazar olan Umur Bugay 1964 yılında  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunudur. Sanat hayatına Arena Tiyatrosu'nda başladı. Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu'nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı. 1972'de oyun yazarlığına başladı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahnelendi. 1975 yılından sonra, çeşitli gazete ve dergilerde, mizah ağırlıklı öyküleri ve röportajları yayınlanan Bugay, Milliyet Çocuk Dergisi'nde söyleşiler yazdı. 1974'te Atıf Yılmaz ile Yılmaz Güney'e, bir çingenenin yaşamını konu alan Cemil adlı senaryoyu yazarak sinema alanında da çalışmalara başladı. 1975 yılında çekilen Hababam Sınıfı filminin senaryosu da kendisine aittir.

1988 yılında yazmaya başladığı Bizimkiler adlı televizyon dizisinin TRT'de gösterilmesiyle üne kavuştu. Ardından 1993 yılından itibaren Bizimkiler dizisinin ana kadrosu ile Yazlıkçılar dizisini kaleme aldı. Bazı filmlerde yapımcılığı üstlendi. Türk Küçükleri adlı bir gülmece öyküleri kitabı vardır.

Umur Bugay anılarını kaleme aldığı "Oğlum Adam Olacak" adlı kitabı Ocak 2017'de yayınlandı.

Etiketler: Umur BUGAY