Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu açıkladı! 48 ülke ile uçuşlar devam ediyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 13 Ağustos itibariyle tarifeli ve tarifesiz olmak üzere 48 ülke ile uçuşların yapıldığını söyleyerek, 20 haziranda başlatılan ancak koronavirüs vakaları nedeniyle 4 temmuzda askıya alınan Kazakistan uçuşlarının ise bugün transit olarak açılacağını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2020 15:13
Değiştirme Tarihi: 14.08.2020 15:13
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu açıkladı! 48 ülke ile uçuşlar devam ediyor!

Türkiye, dış hat uçuşlarının başlatılması için 92 ülke nezdinde girişimlerini tamamladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yoğun diplomasi trafiği sonrasında 13 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Türkiye’nin normalleşme programı çerçevesinde belirli kısıtlamalara tabi ülkeler dâhil, tarifeli ve tarifesiz olmak üzere 48 ülke ile uçuş trafiğini sürdürdüklerini açıkladı. 

UÇUŞ SEFERLERİNİN BAŞLADIĞI ÜLKELER

Bakan Karaismailoğlu, uçuş seferlerinin başlatıldığı ülkeleri ise şöyle sıraladı: ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Fildişi Sahilleri, Fransa, Kuveyt, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, Hong Kong, İrlanda, İsrail, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Kuzey Makedonya, Moldova, Moritanya, Rusya, Senegal, Sırbistan, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cibuti, Çin, Danimarka, Endonezya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Katar, KKTC, Kosova, Somali, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan, Mısır, Polonya, Fas ve Cezayir.

KAZAKİSTAN UÇUŞLARI

Bakan Karaismailoğlu, 20 Haziran’da başlatılan ancak koronavirüs vakaları nedeniyle 4 temmuzda askıya alınan Kazakistan uçuşlarına ilişkin olarak da, “İki ülke arasında yapılan görüşmeler sonrasında mutabakata vardık. Bugün transit uçuşlarımızı başlatıyoruz. 1 Eylül 2020 tarihinde de tamamı ile iki ülke arasındaki uçuşları başlatma kararı aldık” açıklamasını yaptı.  

"ÖNEMLİ OLAN EMNİYET"

Ülkeler ile yapılan uçuş planlamalarında önemli olanın uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, "Dünya ülkelerinin etkilendiği salgında Türkiye’nin süreci yönetmekteki başarısı dikkatle takip edildi. Havalimanlarına ‘uçulabilir sertifikası’ uygulamasını başlattık. Bu çalışma ile ülkemiz örnek teşkil etti. Tedbiri elden bırakmadan süreç kontrollü bir şekilde yeni normalleşmeyle sürdürülüyor. Tüm vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını istiyoruz" dedi.