Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Başbakanı kucaklayıp kürsüden indirdiler!

Ukrayna parlamentosunda, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'u bir milletvekili kucaklayarak kürsüden indirmeye çalışınca arbede yaşandı.

11.12.2015 16:32

Ukrayna Parlamentosu, hükümetin bir yıllık icraatlarını değerlendirmek  üzere toplandı. Başbakan Yatsenyuk'un konuşması sırasında, Petro Poroşenko Bloku'ndan  milletvekili Oleg Barna, kürsüye gelerek Yatsenyuk'a bir demet gül verdi. Barna,  daha sonra Yatsenyuk'u kucaklayarak, kürsüden indirmeye çalıştı. Bu sırada  Yatsenyuk'un üyesi olduğu Halk Cephesi'nden milletvekilleri kürsüye gelerek,  Barna'yı darp etmeye başladı. Parlamento Başkanı Vladimir Groysman'ın müdahalesiyle milletvekilleri  dağıldı.

Başbakan Yatsenyuk, milletvekillerine hitaben, Ukrayna'da 20 yıldır  kimsenin atmadığı adımları atmak için çok büyük sorumluluk aldığını belirterek,  "Ben bu göreve geldiğimde hakkımda ne olacağını biliyordum. Politik çıkarlar için  değil reformları gerçekleştirmek ve ülkemizin çıkarı için bu göreve geldim" dedi.

Anayasa'nın hükümlerine göre, istenirse aleyhinde parlamentoda oylama  yapılabileceğini vurgulayan Yatsenyuk, "Oylama yapın. Parlamentonun kararını  kabul edeceğim. İstifaya hazırım"  ifadelerini kullandı.

İhraç edildi

Petro Poroşenko Bloğu’ndan yapılan açıklamada, olaydan ötürü Başbakan Arseniy Yatsenyuk’tan özür dilenirken, söz konusu milletvekilinin Petro Poroşenko Bloğu’nun parlamento grubundan ihraç edildiği bildirildi.

Yorumlar | 0
üye profil