Uğur Şahin'den korkutan açıklama: Durum iyi gözükmüyor, stok sorunu yaşanabilir

Eşi Özlem Türeci ile birlikte kurduğu BioNTech firmasıyla, koronavirüse karşı Pfizer ile aşı geliştiren Uğur Şahin, Alman Spigel dergisine konuştu. Uğur Şahin, koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika bir açıklamada bulunarak, 'Şu an durum iyi gözükmüyor, stok sorunu yaşanabilir' ifadelerini kullandı. İşte Uğur Şahin'in açıklaması...

Yayınlanma Tarihi: 01.01.2021 14:03
Değiştirme Tarihi: 01.01.2021 14:04
Uğur Şahin'den korkutan açıklama: Durum iyi gözükmüyor, stok sorunu yaşanabilir

Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı ile dünya gündemine oturan Uğur Şahin, Alman dergisi Spigel'e konuştu. Aşı stoğuyla ilgili dikkat çeken bir ifade kullanan Uğur Şahin,  şu an piyasadaki mevcut onaylı aşıların eksikliği sebebiyle üretim ve dağıtım sürecinde büyük boşluk oluşabileceğini söyledi.

Uğur Şahin şunları söyledi: 

“Başka aşılara onay verilene kadar bizim aşımızın tedariğinde boşluklar oluşabilir. Şu an durum çok iyi gözükmüyor. Piyasada onaylı aşı eksikliği olduğu için bir boşluk oluştu ve bunu da bizim aşılarımızla doldurmaya çalışıyoruz. Diğer aşılar gelene kadar sorunlar yaşanabilir” 

Uğur Şahin ayrıca Avrupa Birliği'nin Pfizer/BionTech koronavirüs aşısına yavaş onay verdiğini, az sayıda sipariş verdiğini belirtti. Bu nedenle AB genelinde 'aşı sorusunu yaşanabilir' diyen Uğur Şahin,  “Geliştirdiğimiz aşı ilk olarak İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğramış virüs ile mücadele edebilir. Biz, aşımızın bu mutasyona uğramış türü de nötralize edip etmeme konusunda testlerimizi sürdürüyoruz. Daha kapsamlı sonuçlar gelecektir” ifadesini kullandı.

Mutasyona uğramış virüsün güçlü olması durumunda aşıyı 6 hafta içerisinde değiştirebileceklerini dile getiren Şahin, fakat böyle bir durumda yeniden onay almaları gerektiğinin altını çizdi.

ÖZLEM TÜRECİ: GEÇ KALINDI

Spiegel’e açıklama yapan Özlem Türeci de AB’nin karar alma mekanizmasındaki yavaşlığın büyük bir hata olduğunu söyledi. ABD, Temmuz ayında BioNTech ve Pfizer’ın aşısından 600 milyon doz sipariş etmiş, AB ise Kasım ayında yaklaşık bu oranın yarısı kadar sipariş etme kararı almıştı.

Türeci, “Bir noktada aşıları bu kadar hızlı dağıtamayacağımız belli oldu. O noktadan sonra aşıların siparişinin verilmesi için geç kalınmıştı” dedi.

Şahin ise Almanya’nın Marburg kentinde yeni bir üretim tesisi kurmayı planladıklarını açıklayarak, yılın ilk yarısında 250 milyon doz üretilmesini umut ettiklerini söyledi. Şahin, “Üreticilerle görüşmeler devam ediyor ve Ocak ayının sonuna kadar bu konu netleşir” dedi. Şahin ayrıca eksi 70 santigrat derecede tutulması gereken aşı ile ilgili de planları olduğunu ve yaz aylarının sonunda yeni nesil aşının daha yüksek ısıya dayanabileceğini söyledi.