Üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 son cemrenin düşme tarihi

Üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek sorusunun yanıtını merak eden binlerce vatandaş, konuyla alakalı internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Halk inanışı arasında bahara geçiş simgesi olarak kabul edilen cemre düşmelerinin ilk ikisi düştü. Son cemre düşme tarihi ise merak ediliyor. Peki, üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 son cemrenin düşme tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2021 09:34
Değiştirme Tarihi: 01.03.2021 09:34
Üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 son cemrenin düşme tarihi

Halk arasında cemre düşmesi olarak bilinen ve-baharın gelişini simgeleyen cemrelerle ilgili araştırma sürmeye devam ediyor. 26-27 Şubat tarihinde ikinci cemrenin suya düşmesiyle birlikte, son cemre düşmesi tarihi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 son cemrenin düşme tarihi.

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor. Cemre düşmelerinin başlamasıyla birlikte nevruz hazırlıkları başlıyor.