Üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 cemre düşmesi tarihleri

Üçüncü cemre düşmesinin ne zaman gerçekleşeceği binlerce vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Kısıtlamaların kademeli normalleşmeye gitmesiyle birlikte artık havaların güzelleşmesini de bekleyen vatandaşlar, son cemrenin toprağa düşmesini bekliyor. Peki, üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 cemre düşmesi tarihleri

Yayınlanma Tarihi: 04.03.2021 16:29
Değiştirme Tarihi: 04.03.2021 16:29
Üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 cemre düşmesi tarihleri

Üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek sorusunun yanıtını merak eden binlerce vatandaş, konuyla alakalı internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Halk inanışı arasında bahara geçiş simgesi olarak kabul edilen cemre düşmelerinin ilk ikisi düştü. Son cemre düşme tarihi ise merak ediliyor. Peki, üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte 2021 son cemrenin düşme tarihi.

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞER?

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

Dolayısıyla üçüncü cemrenin 5 Mart Cuma günü ila 6 Mart Cumartesi günü toprağa düşeceği söylenebilir.

CEMRE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor. Cemre düşmelerinin başlamasıyla birlikte nevruz hazırlıkları başlıyor.