Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman? MEB tarih verdi mi?

Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, birçok öğretmen adayı tarafından sorgulanmaya başladı. MEB okullarda bulunan kadro boşluğuna göre, ücretli öğretmenlik başvurularını açacak. Peki, ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman? MEB tarih verdi mi?

Yayınlanma Tarihi: 27.07.2021 11:48
Değiştirme Tarihi: 27.07.2021 11:48
Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman? MEB tarih verdi mi?

Ücretli öğretmenlik başvuruları için geri sayım sürmeye devam ediyor. MEB tarafından alınacak olan başvurular öncesinde, okullarda bulunan boş kadrolar hesaplanacak ve binlerce öğretmen adayı, ücretli öğretmenlik başvurusuyla okullardaki yerini almaya çalışacak. Peki, ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman? MEB tarih verdi mi?

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NE ZAMAN ALINACAK? 

Ücretli öğretmenlik başvurusu Temmuz ayı itibariyle pek çok ilde alınmaya başlanacak.

E-DEVLET ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

E-Devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu yapacak olan vatandaşlar, şu adımları takip edecek;

1-Öncelikle başvuru ekranına girecek olan ücretli öğretmen adayları, kimlik bilgilerinin olduğu ekranla karşılaşacak.

2- İletişim bilgileri, Milli Eğitim İl veya İlçe Müdürlüğü'nün öğretmen adayıyla iletişim kurabilmesi için önem arz ettiğinden, bu bölümün doğru incelenmesi, yanlışlık varsa düzeltilmesi gerekecek.

3- Eğitim bilgileri bölümünde yer alan; "Formasyonum var." , "Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum.", "Milli Eğitim Bakanlığından Emekli Oldum." , Yurt dışı eğitim kurumlarından mezun oldum ve YÖK denkliğim var ya da Eğitim Enstitüsünden mezun oldum." seçenekleri incelenerek, varsa ilgilendiren seçenek tercih edilecek.

4- Yukarıdaki bilgiler tamamlandıktan sonra 'Kaydet ve İlerle' butonuna basılmalıdır.

5- 'Kaydınız başarıyla oluşturulmuştur. Tercih bilgilerinizi aşağıdan girmeye başlayabilirsiniz.' bildiriminin karşınıza çıkmasının ardından ön lisans ve lisans mezuniyeti bilgileriniz içerisinden tercihinize esas olan mezuniyet bilginizi belirtilen alandan seçmeniz zorunlu olacak.

6- İl ve ilçe tercihiniz ile birlikte branş belirtmeli, ikinci dönem de bu tercihlere göre çalışmak istiyorsanız 'İlgili tercihimin ikinci dönemde de geçerli sayılmasını istiyorum.' seçeneğini işaretlemelisiniz.

7- Zorunlu olmamakla birlikte KPSS bilgileri yıl ve puan bilgisi tercih edilerek ekle ve kaydete basılmalı ve işlem sonlandırılmalıdır.

Görevlendirildiğiniz takdirde mezuniyet belgelerinizi ilgili ilçe ya da il milli eğitim müdürlüğüne ibraz etmeniz gerekmektedir.