Uçak krizi sonrası Rusya ile ilk kez yüz yüze gelindi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belgrad'daki AGİT zirvesinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüştükten sonra açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2015 21:10
Değiştirme Tarihi: 04.12.2015 09:42

Çavuşoğlu, "İki Dışişleri Bakanlığının olgunluğuna yakışır bir şekilde görüşme tamamlandı. Olayın sıcaklığı sürüyor. Üzüntümüzü dile getirdik. Hayatını kaybeden Rus pilot için başsağlığı diledik. Farklı görüşler olması normal, açıklıkla konuştuk. Diyalog kanallarının açık olması açısından önemli. Eminim duygusallık geçtikten sonra aklıselim kazanır. İlk görüşmelerde sorunlar aşıldı demek gerçekçi olmaz. İki taraf da gerginliği tırmandırmak istemiyor. Temennimiz mesnetsiz iddialardan vazgeçmeleri. Rusya'ya karşı aldığımız yaptırım kararı yok" dedi.

Lavrov ise "Türk Dışişleri Bakanı'ndan yeni bir şey duymadık" ifadelerini kullandı.

Toplantı 16:30'da başladı

Toplantıların yapıldığı Kombank Arena'daki görüşme, planlandığı üzere Türkiye saati ile 16.30'da başladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 22'nci Bakanlar Konseyi Toplantısı için Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

40 dakika

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü. Bu, Türkiye'nin geçen hafta Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından taraflar arasında yüz yüze yapılan ilk üst düzey görüşme oldu.

CİHAN'ın haberine göre, Çavuşoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Rus uçağı, hava sahamızı ihlal ettiği için düşürüldü. Bu olay IŞİD'e karşı, teröristlere karşı yürüttüğümüz mücadele ile birbirine karıştırılmamalı" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, IŞİD'le mücadelede istihbarat paylaşımı ve operasyonların artırılması gerektiğini de belirtti, terörün temel sebeplerine inilmesinin önemine dikkat çekti.

Telefonda görüşmüşlerdi

Çavuşoğlu ve Lavrov geçen hafta uçağın düşürülmesinin ardından telefonda görüşmüştü.

Kıbrıs Rum yönetimine dün ziyarette bulunan Lavrov, Rum mevkidaşı Yoannis Kasulidis ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenlemiş; Türkiye ile Rusya arasındaki uçak kriziyle ilgili, “Bizim tavrımız değişmedi, henüz özür de duymadık. Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor. Çavuşoğlu bakalım ne diyecek, dinleyeceğim. Türkiye’den beklentilerimizden biri de sınırlarını teröristlere kapamasıdır” demişti. Lavrov, “Liderimiz Putin de birçok kez açıkladı. Uçağımız düşürüldükten sonra ilişkilerimiz bir daha eskisi gibi olmaz. Türkiye ne yapar ne yapmaz bilemeyiz” ifadesini kullanmıştı.