Üç defa 'yılın hocası' seçilen Kayıhan Güven hayatını kaybetti

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Kayıhan Güven, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. 

Yayınlanma Tarihi: 04.01.2021 15:57
Değiştirme Tarihi: 04.01.2021 15:57
Üç defa 'yılın hocası' seçilen Kayıhan Güven hayatını kaybetti

İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlisi, İstanbul Aydın Haber Ajansı (İAHA) Kurucu Genel Yayın Koordinatörü Öğr. Gör. Kayıhan Güven, 68 yaşında hayatını kaybetti. Güven'in ölüm nedeni, çoklu organ yetmezliği. 

BU SÖZLERLE ANLATTI... 

Kayıhan Güven hakkında “Gerçek bir iletişim üstadı ve tam bir beyefendiydi” diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın şunları söyledi:

“2011 yılında adımını attığı İstanbul Aydın Üniversitesi Ailesinde birçok ilke imza atan Kayıhan Hocamız, 2012 yılında temelini attığı GÖZ Dergisi ile iletişim öğrencilerinin gelişimine büyük katkı sağladı. O, Göz Dergisi ile uygulamalı eğitimin ne denli etkili olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi. O, 1950'lerde Yaşar Kemal, Fikret Otyam gibi yazarların başlattığı röportaj geleneğini, bilinçli bir şekilde sürdürülmeye çalışan birisiydi. Anadolu’nun birçok yerini gezen ve fotoğraf sergileri açan Kayıhan Hocamız ustalardan aldığı röportaj geleneği bayrağını devam ettirmeye ve öğrencilerine tanıklığa dayal haberler yazdırmaya özen gösterdi.”

Güven için “Çelebi bir geleneğin yaşayan son temsilcisi, İstanbul ve Anadolu âşığı bir foto muhabiri, iyi yetişmiş bir aydın " diyen Doç. Dr. Aydın, “Göz Dergisi, gazetecilik ve fotoğrafçılık alanında eğitim gören öğrencilerin eğitimlerinde onları motive eden en önemli öğretim aracı ve aynı zamanda etkisi yüksek bir yayıncılık mecrası oldu. Ajansa geldiğinizde kulağınıza her daim bir klasik müzik parçası yansırdı. Koridorlarda öğrencilerin çektiği fotoğraflar ve adına ‘Ara Güler Koridoru’ dediği alanda klasik daktilolardan oluşan minik bir sergi bizleri geçmişe götürürdü. Ajansın her yanı kitaplarla kaplı, duvarın bir yerinde çok sevdiği öğrencilerinin portreleri asılı. Çalışma masasının yanındaki akvaryumu ise bizleri adeta dinlendirir ve stresten arındırırdı. İAHA muhabirleri, 2013 yılından bu yana röportaj geleneğini teorik ve pratik anlamda sürdürüyor. Hocaları Kayıhan Güven şemsiyesi altında bugüne kadar yazılı basına haber, röportaj ve fotoğraf alanlarında önemli bir kaynak sundular. O, bilgisi, tecrübesi, başarılı meslek kariyeri ve yetiştirdiği değerli gazeteciler ile hep örnek oldu. Ve o bizim için her zaman kanatları altında huzur bulduğumuz bir ağabeydi. Birbirinden özel anıları ve tanıklıkları ile hayatımızı renklendirdi. Sohbetleriyle bizleri gülümsetti. Onu unutmayacağız” açıklamalarını yaptı. 

Kayıhan Güven’in cenazesi, 5 Ocak Salı günü öğle namazının ardından, ailesinin yaşadığı, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde toprağa verilecek.

(DHA)