Uber nedir? Uber taksi Türkiye'de açıldı mı?

Uber nedir? Uber taksi Türkiye'de açıldı mı? Sorusunun yanıtını merak eden binlerce vatandaşlar, konuyla alakalı araştırma yapmaya başladı. Toplu taşıma araçlarından biri olan Uber, Türkiye'de oldukça rağbet görmüştü fakat daha sonra alınan kararla Türkiye'de yasaklanmıştı. İstanbullular için popüler bir güvenli ulaşım seçeneği haline gelen Uber için yeni karar çıktı. Peki, Uber taksi Türkiye'de açıldı mı?

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2021 12:10
Değiştirme Tarihi: 13.01.2021 12:10
Uber nedir? Uber taksi Türkiye'de açıldı mı?

İstanbul'da bir dönemin popüler ulaşım aracı haline gelen Uber'den yeni haber geldi ve Uber'in Türkiye'de kullanıma yasakları kaldırıldı. Uber hakkında çıkan haberler ve Uber'in açıklaması sonrası binlerce vatandaş, 'Uber nedir? Uber taksi Türkiye'de açıldı mı?' Sorularının yanıtını aramaya başladı. Peki, Uber nedir? Uber taksi Türkiye'de açıldı mı? İşte detaylar.

UBER NEDİR?

Uber, San Francisco, Kaliforniya menşeli Amerikan uluslararası ulaşım şebekesi şirketi.

Uber 2009'da Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından "UberCab" olarak kurulmuş, uygulama ertesi Haziran piyasaya çıkarımıştır.

UBER TÜRKİYE'DE AÇILDI MI?

Uber erişim engeli getiren ilk derece mahkemesi kararının İstinaf Mahkemesi tarafından kaldırılmasının ardından İstanbul’a geri döndüğünü duyurdu.

Uber'e Erişim engeli İstinaf Mahkemesi’nin kararına uygun olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bağlı olarak faaliyet gösteren Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından resmen kaldırıldı. Erişim engelinin kalkması ile Uber, Türkiye’de tekrar erişilebilir hale geldiğini ve faaliyetlerine sarı taksiler ile çalışarak devam edeceğini açıkladı.

Uber’in yazılı yaptığı açıklamada, “Uber, İstanbul’da hizmet vermeye başladığı 2014 yılından itibaren, İstanbullular için popüler bir güvenli ulaşım seçeneği haline gelmiş ve Türkiye’de 4,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştır. Erişim engelinin kalkması ile Uber uygulamasında UberTaksi hizmeti sunulabilecek. Uber uygulaması İstanbul’da 14 bin 500 taksi sürücüsü tarafından halihazırda kullanılmıştır” denildi.