Twitter, Instagram, Facebook ve Snapchat, Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarını askıya aldı!

3 Kasım 2020 ABD Başkanlık Seçimleri'ni kaybeden, seçimlerde hile olduğunu iddia eden mevuct başkan Donald Trump, önceki gün başkent Washington DC'de bir miting düzenlemiş ve halkı Kongre binasındaki başkanlık seçim sonuçlarının resmen tescil edileceği oturumu başladıktan kısa bir süre sonra Trump destekçileri polis barikatını aşarak Kongre binasına girmiş ve ABD tarihinde görülmemiş olaylar yaşanmıştı. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya devleri, Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarını "şiddeti daha fazla tırmandırdığı" gerekçesiyle kalıcı olarak askıya aldı. Trump ise bu karara tepki gösterdi.

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2021 09:27
Değiştirme Tarihi: 09.01.2021 09:27
Twitter, Instagram, Facebook ve Snapchat, Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarını askıya aldı!

Twitter'ın güvenlik ekibinden yapılan yazılı açıklamada, "Trump'ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık." ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, Twitter'ın, halkın seçilmiş yetkililerin ve dünya liderlerinin sesini duymasına olanak sağladığının altı çizilerek, "Ancak son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter'ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz." bilgisi paylaşıldı. 

Öte yandan Twitter, Trump'ın daha etkin olduğu ve "realDonaldTrump" kullanıcı adına sahip hesabı kapatırken, ABD başkanları için açılan resmi "POTUS" kullanıcı adlı hesabın aktif olduğu görüldü. Daha sonra oradan da mesaj paylaşımına engel getirildi.

Twitter, Trump'ın seçim kampanya ekibi tarafından kullanılan ve 2,4 milyon takipçisi olan "TeamTrump" adlı hesabı da askıya aldı. Söz konusu adımın, hesaptan Trump'ın Twitter'a tepki gösterdiği açıklamayı paylaşmasının ardından gelmesi dikkati çekti.

Haber ile ilgili metin girin!.