Twitter CEO'su Jack Dorsey 15 yıllık CEO'luk görevinden istifa etti

Twitter CEO'su Jack Dorsey, resmi hesabından yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurdu. Yerine şirketin Baş Teknoloji Sorumlusu Parag Agrawal CEO olarak göreve geldi.

Yayınlanma Tarihi: 29.11.2021 19:54
Değiştirme Tarihi: 29.11.2021 19:54
Twitter CEO'su Jack Dorsey 15 yıllık CEO'luk görevinden istifa etti

Sosyal medya platformu Twitter'ın CEO'su ve kurucu ortağı Jack Dorsey görevini bırakma kararı aldı. Twitter'ı 2006'da kuran Dorsey, hem Twitter hem de ödeme şirketi Square'in CEO'su olarak görev yapıyordu. Dorsey bir süredir tek bir işe kanalize olması için yatırımcıların istifa baskısı altındaydı.

45 yaşındaki Dorsey'in CEO olarak istifa kararı sonrasında şirketin hisselerinde küçük bir artış yaşandı. Bunun ardından Twitter'in borsadaki işlemleri kısa süreliğine durduruldu.

KURDUĞU ŞİRKET MİLYAR DOLARLIK OLDU

Dorsey, Twitter'ı 2006'da Biz Stone, Evan Williams ve Noah Glass ile birlikte kurmuştu. 2008'deyse Twitter'ın başkanlığından ayrılarak dijital ödeme platformu Square'i kurdu. Square de büyüyerek milyar dolarlık bir şirket haline dönüştü.

GEÇEN YIL İSTİFA ÇAĞRILARI BAŞLAMIŞTI

Jack Dorsey'e istifa çağrıları ilk olarak 2020'de gündeme geldi. Twitter'de önemli bir hisse payına sahip olan yatırım firması Elliott, tek bir işle ilgilenen CEO'nun Twitter için daha faydalı olacağına dikkat çekmişti. Daha sonra tarafların anlaşmaya varmasıyla Dorsey görevini yapmayı sürdürmüştü.

İlgili Sayfalar: Playlist