TUS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih...

TUS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak binlerce kişi, ÖSYM'den gelecek olan açıklamayı dört gözle bekliyor. 21 Mart tarihinde gerçekleşen TUS sınavının ardından tüm gözler sonuçların açılacağı zamana çevrildi. Peki, TUS sonuçları ne zaman? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih...

Yayınlanma Tarihi: 23.03.2021 11:26
Değiştirme Tarihi: 23.03.2021 11:26
TUS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih...

ÖSYM tarafından gerçekleşen TUS sınavının sonuçları binlerce kişi tarafından merak edilmeye devam ediyor. 21 Mart tarihinde gerçekleşen sınavın ardından, sınava katılım sağlayan adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merak ediyor. Peki, TUS sonuçları ne zaman? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih...

TUS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

TUS sonuçları 15 Nisan tarihinde erişime açılacak. Adaylar sınav ve yerleştirme sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav ve yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

DEĞERLENDİRME 

TUS'a ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacaktır. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan Mesleki Bilgi Sınavında, adayların iki testin her birindeki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Bu ham puanlar, her test için ayrı olmak üzere, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Hesaplanan standart puanlar kullanılarak,

Tıp fakültesi mezunu adaylar için belirtilen ağırlık katsayıları kullanılarak adayların Ağırlıklı Klinik Tıp Bilimleri Puanı (K), Ağırlıklı Temel Tıp Bilimleri Puanı (T) hesaplanacaktır.

Tıp dışı meslek mensubu adaylar için belirtilen ağırlık katsayıları kullanılarak adayların Ağırlıklı Temel Tıp Bilimleri Puanı (T) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.